Počas kalendárneho roka sa koná niekoľko významných akcií, usporiadaných pod názvom Deň poľa, na ktoré majú - okrem manažmentu výrobných a obchodných subjektov ako i pracovníkov v poľnohospodárstve - prístup aj poľnohospodárske školy. Bohužiaľ, niekedy je čas natoľko neúprosný, že nemajú možnosť sa na nich zúčastniť manažmenty škôl alebo všetci odborní učitelia.
Mňa sa to často dotýka, pretože práve počas toho kvalitného celoslovenského podujatia, ktoré bolo v júni 2017 v Dvoroch nad Žitavou, som musel sedieť v skúšobnej komisii na maturitnej skúške. Na druhej strane som sa informoval, čo bolo na podujatí zaujímavé. I keď o pozitívach obšírne písali Roľnícke noviny v č. 28/2017, je samozrejmé, že o všetkom sa informovať nedá.
Už po viacero rokov na našej škole vykonávame v rámci medzinárodnej spolupráce s talianskymi vzdelávacími a výskumnými inštitúciami ako i so samotnými výrobcami osív experimentálnu činnosť, spojenú s pestovaním netradičných zelenín.
Zrejme aj preto ma kolegovia ihneď informovali, že na spomenutých Dňoch poľa sa nachádzalo políčko s feniklom, ktorý práve v tomto roku overujeme, konkrétne ide o odrody Tardivo di Sarno a Wadenromen. Experiment nevykonávame podľa všetkých metodík, ktoré si vyžadujú poľné pokusy, ale robíme tak s didaktickým účelom a pre poľnohospodárske vzdelávanie i inovatívnym, pri ktorom je limitujúcim faktorom odborná prax, a v rámci nej je realizovaná aj odborná individuálna prax.
Cieľom experimentu pre žiaka je vypracovať komplexnú odbornú prácu k praktickej časti maturitnej skúšky alebo súťažnej práce stredoškolskej odbornej činnosti.
(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)