Pôdu na Slovensku treba chrániť ústavnou cestou. Z pôdy sa nesmie stať investičná komodita, lebo je to nenahraditeľný prírodný zdroj. Tak znie jeden zo záverov, ktoré vyplynuli z okrúhleho stola, čo sa v minulom týždni konal v Bratislave.
BRATISLAVA. Jeho účastníci – zástupcovia relevantných agrárnych a potravinárskych samosprávnych organizácií - sa venovali predovšetkým tomu, aké opatrenia predovšetkým na legislatívnej úrovni treba prijať preto, aby pôda, ktorou v súčasnosti disponujeme, zostala v rukách tých ľudí, ktorí na nej hospodária - najlepšie v rukách domácich poľnohospodárov.
Účastníci tohto vskutku reprezentatívneho fóra sa zhodli v tom, že na Slovensku sú potrebné ďalšie pozemkové úpravy, teda komasácia, a sú za to, aby náklady na tieto úpravy hradil predovšetkým štát.
Zhruba v tomto duchu sa na tlačovej besede, ktorá nasledovala po okrúhlom stole, vyjadrila aj Lucia Gallová, prezidentka Vidieckej platformy SR, teda organizácie, ktorá stála za usporiadaním spomenutého okrúhleho stola.
V pozitívnom duchu sa na spomenutej tlačovej besede nieslo aj vyjadrenie Gabriela Csicsaia, štátneho tajomníka Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, ktorý vo svojom vystúpení povedal, že program okrúhleho stola a jeho závery sa v podstate zhodujú s tým, čo si aj do Programového vyhlásenia dala súčasná vláda SR, a teda do značnej miery už „išlo o klopanie na otvorené dvere“.
V ďalšej časti vystúpenia potom štátny tajomník MP RV SR povedal, že možno ani nie je treba robiť až taký rozdiel medzi domácim a zahraničným agropodnikateľom či investorom, ale deliaca čiara podľa jeho mienky vedie skôr medzi malými a veľkými výrobcami.
Upozornil na to, že v praxi sa už vžil pojem „priemyselné poľnohospodárstvo“ ako smer v agropodnikaní, pri ktorom sa podnikateľské subjekty snažia uspieť a profitovať „na maximálnej výmere, s maximálne špičkovými technológiami, ale s minimálnym počtom zamestnaných ľudí“.
(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)
Komasáciu nechcú latifundisti ani kpt. Danko. Lebo po nej by bola dispozícia s pôdou ľahšia. Ani Lucia Gallová tá kope za latifundistov.
Pripravuje moderný dekrét o pôde ako vydal oslavovaný Lenin v 1917