Len pár krajín berie kávu tak vážne ako Etiópia. A nielen preto, že je rodiskom obľúbenej Arabicy. Lenže ani jej sa nevyhli klimatické zmeny. Stúpajúce teploty a čoraz väčšie suchá ohrozujú úrodu a produkciu kávy. Etiópia sa snaží tieto problémy riešiť presunom kávovníkov do väčších nadmorských výšok.
ADDIS ABEBA. Popri svojej kultúrnej hodnote je káva najväčším zdrojom príjmov Etiópie. V sezónne 2016 - 2017 sa jej vyviezlo takmer 220.000 ton a hodnota exportu dosiahla viac ako 860 miliónov USD (731,66 milióna eur). Ale teplota v regiónoch vo východnej Etiópii, kde sa káva tradične pestuje, v uplynulých troch desaťročiach stúpla v priemere o 1,3 stupňa Celzia podľa Environment, Climate Change and Coffee Forest Forum (ECCCFF), etiópskej mimovládnej organizácie.
Nárast teploty spôsobil väčšie suchá. A vzhľadom na to, že káva je plodina citlivá na vlhkosť aj teplotu, zmeny klímy zhoršili choroby, ktoré postihujú kávové bobule.
V dôsledku toho Etiópia každý rok stráca tisíce hektárov kávovníkov v tradičných pestovateľských oblastiach, čo vyvoláva obavy o budúcnosť produkcie kávy v tejto krajine. Vláda sa preto snaží povzbudiť farmárov, aby pestovali kávu vo väčších výškach, až 3200 metrov nad hladinou mora, čo je približne o 1000 metrov vyššie ako doteraz. To by mohlo pomôcť zmierniť niektoré problémy spôsobené zmenou klímy, uviedol Birhanu Tsegaye z etiópskeho úradu, ktorý pomáha pestovateľom kávy, čaju a korenia.
"Ako rastú teploty, tak oblasti, ktoré predtým neboli vhodné na pestovanie kávy, sa stali vhodnými, čo predstavuje príležitosť pre krajinu vyrovnať sa s klimatickými zmenami," povedal. Až 90 % etiópskych pestovateľov kávy sú drobní farmári. Toto odvetvie priamo a nepriamo zamestnáva 20 % zo 100 miliónov obyvateľov krajiny.
Vývoz kávy v ostatných piatich rokoch znamenal veľké výkyvy, takže je ťažké rozoznať akýkoľvek trend, uviedol Tsegaye. V krajine totiž každý rok pribudnú desiatky tisíc hektárov nových kávových plantáží, ktoré nahrádzajú stratené plantáže v tradičných oblastiach, dodal.
/tasr/