Jarné olejniny: repka jarná, slnečnica, mak, ľan a sója sú ohrozené pri vzchádzaní množstvom hubových patogénov nachádzajúcich sa v pôde. V tomto roku nastali zmeny vo fungicídnom morení a pribudlo morenie proti škodcom vzchádzajúcich rastlín. Okrem morenia osiva olejnín platia všeobecné zásady prevencie chorôb.
Signalizačná správa
V prípade preventívnych opatrení ide o vhodnú predplodinu, odstup pestovania na tom istom pozemku, rešpektovanie pôdnych a poveternostných požiadaviek plodín, odstraňovanie pozberových zvyškov, pestovanie odrôd s vyššou odolnosťou, správna agrotechnika, výsev zdravého neinfikovaného osiva.
Repka jarná, horčica
Padanie klíčiacich rastlín vyvolávajú huby, ktoré prežívajú v pôde Alternaria, Fusarium, Pythium a Rizoctonia, na rastlinných zvyškoch Phoma, Peronospora, Botrytis a Albugo candida. Morenie proti posledným trom uvedeným chorobám nie je možné, rovnako ako proti bielej hnilobe Sclerotinia sclerotiorum, ktorá síce prežíva v pôde, ale morenie je neúčinné. Najúčinnejším spôsobom likvidácie sklerócií v pôde je aplikácia biopreparátu s obsahom spór huby Coniothyrium minitans pred sejbou s následným zapravením do pôdy. Je to postrekový prípravok vo forme vodou dispergovateľných granúl s fungicídnou účinnosťou na ozdravenie pôdy od sklerócií húb rodu Sclerotinia spp. Účinnou látkou sú spóry huby Coniothyrium minitans, ktoré po aplikácii a zapravení do pôdy infikujú a parazitujú na prítomných skleróciách húb Sclerotinia spp. a pomerne rýchlo ich rozkladajú. K parazitácii dochádza vo vrchnej prevzdušnenej vrstve pôdy, cca do 10 centimetrov pri teplotách od 1°C (optimálna teplota je 12 až 25°C) a už pri teplote 5°C sú sklerócie patogéna plne infikované s Coniothyrium minitans. Pri zamrznutí pôdy Coniothyrium minitans pozastavuje svoj rast, ale nedochádza k jej odumretiu. Po zvýšení teploty začína huba opäť parazitovať sklerócie. Prípravok je možné aplikovať na jeseň i v jarných mesiacoch pri spracovaní pôdy. Optimálne pH pôdy je medzi 4,5 až 8,0. Dávka vody pre poľné plodiny je 300 až 500 litrov na hektár. Vhodné je dodržať požiadavku aspoň dvoj - mesačného predstihu aplikácie pred výsevom citlivej plodiny. Suspenziu spór Coniothyrium minitans aplikujte do pôdy postrekom (dávka vody: 100 až 500 litrov na hektár) a na jej zapracovanie do hĺbky 5 až 10 centimetrov sa osvedčilo použiť diskové brány alebo inú minimalizačnú technológiu.
Chemická ochrana
Kombinované dvojzložkové fungicídne moridlo, ktoré obsahuje účinné látky fluopicolide a fluoxastrobin.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.