Novela zákona o potravinách zjednodušila potravinárskym podnikom život.
Novela zákona o potravinách zjednodušila prevádzkovateľom potravinárskych podnikov život. Čiastočne odstránila aj duplicitu pri ich úradnej kontrole, pretože úradnú kontrolu potravín u prevádzkovateľa potravinárskeho podniku bude vykonávať len jedna organizácia a nie dve ako doteraz.
„Napríklad všetky nápoje vo výrobe i v obchode budú kontrolovať orgány Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR a nie ako to bolo do účinnosti novely, keď neochutené vody, minerálne vody a balené vody kontrolovali orgány na ochranu zdravia. Dovtedy v plničke minerálnych vôd jeden tank a plnenie kontrolovali inšpektori regionálneho úradu verejného zdravotníctva a druhý tank a plnenie ochutenej minerálnej vody inšpektori Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy (RVPS) SR," uviedla pre TASR vedúca kancelárie ústredného riaditeľa ŠVPS SR Paulína Komarová.
Novela zákona o potravinách podľa nej uvádza, že pojem dovoz potravín sa využíva pri importe z tretích krajín. „V novele zákona v zmysle legislatívy EÚ sa zaviedla evidencia vnútrokomunitárnej výmeny produktov živočíšneho pôvodu a nespracovaného ovocia a zeleniny," spresnila.
Konštatovala zároveň, že to bolo z dôvodu vysledovateľnosti rizikových potravín a možnosti inšpektorov zasiahnuť skôr, ako sa dostanú uvedené komodity do obchodu. „Preto sa neevidujú všetky komodity, ale len vybrané a spotrebiteľ by sa už s nevhodnou potravinou nemal v obchode stretnúť," podčiarkla.
„Evidencia produktov bola zavedená aj na základe neustálych sťažností spotrebiteľov, že sa stávame smetiskom Európy a pre lepšie zvládnutie príjemcov zásielok na Slovensku, bol vytvorený elektronický informačný systém," informovala P. Komarová.
Oddelené umiestnenie potravín, alebo ich označenie o tom, že doba zostávajúca do ich dátumu spotreby je kratšia ako 24 hodín, bolo opatrenie na ochranu spotrebiteľov, lebo obchod sa snažil predávať potraviny aj po dátume spotreby a využíval nepozornosť spotrebiteľov.
„O predaji potravín po dátume spotreby hovoria naše mesačné správy, ktoré sú na internete. Je to pritom najčastejšie zisťovaný nedostatok v obchode. Týmto opatrením si spotrebiteľ ľahšie uvedomí končiaci dátum spotreby," zdôraznila P. Komarová.
Pripomenula tiež, že pre ochranu spotrebiteľov bolo dôležité aj doplnenie internetového predaja do zákona o potravinách, čím pre úradnú kontrolu bola daná opora v legislatíve a zvýšenie ochrany spotrebiteľov proti prípadným podvodom v potravinách. "Predaj potravín cez internet má rastúci trend," dodala.