23.11.2024 | 11:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zmeny v požiadavkách na udržiavanie poľnohospodárskej plochy

Usmernenie MP RV SR č. 435/2022 Z. z., ktorým sa ustanovujú požiadavky na udržiavanie poľnohospodárskej plochy, aktívneho poľnohospodára a kondicionality, sa opäť zmenilo. Doteraz posledná verzia usmernenia, kedy boli vykonané úpravy a doplnenia, bola k dátumu 30. 5. 2024. V aktuálnej verzii z 1. 10. 2024 sa môžeme stretnúť s niekoľkými zmenami.

Jedna zo zmien sa týka aj Kondicionality - Dobré poľnohospodárske a environmentálne podmienky (DPEP), v prípade ktorej sa konkrétne mení DPEP 6, ktorá hovorí o minimálnom pokrytí pôdy, aby pôda počas najcitlivejších období nebola ponechaná bez porastu.

Verzia z 30. 5. 2024 ustanovovala pokrytie plochy ornej pôdy a plochy s trvalými plodinami od 1. júna do 31. októbra, kedy obhospodarovateľ musel zabezpečiť najmenej 80-percentné vegetačné pokrytie ornej pôdy a najmenej 50-percentné vegetačné pokrytie medziradia a manipulačných plôch na ploche s trvalými plodinami.

V aktuálnej verzii sa toto obdobie skracuje na obdobie od 1.júna do 15. októbra.

V predchádzajúcej verzii mal poľnohospodár povinnosť v prípade odstránenia vegetačného pokrytia zasiať nasledujúcu plodinu do dvoch týždňov. Tu nastala zmena, pretože toto obdobie sa predlžuje na 4 týždne.

Obdobie 4 týždňov pokladám za rozumnejšie aj z hľadiska správnej agrotechniky niektorých plodín pre potreby uľahnutia pôdy, ale aj z hľadiska väčšieho časového priestoru pre poľnohospodárov v prípade nepriaznivých poveternostných podmienok.

Nové podmienky

Ďalšia zmena v DPEP 6 sa týka svahovitosti. Pôvodne musel poľnohospodár na  ornej pôde so sklonom nad 7° v období od 1. novembra do 1. marca zabezpečiť najmenej 80-percentné vegetačné pokrytie; to všakneplatilo v prípade  osiatia následnej plodiny do dvoch týždňov od odstránenia vegetačného pokrytia.

Na zabezpečenie minimálneho vegetačného pokrytia bolo potrebné vykonať najmenej jedno z pôdoochranných opatrení, ktoré boli vymenované v usmernení. Boli a sú to opatrenia ako napríklad pestovanie ozimných plodín, viacročných krmovín, ozimných medziplodín alebo ponechanie rastlinného mulču a iné.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down