V posledných rastových štádiách cukrovej repy, teda aj teraz - v čase prebiehajúceho zberu tejto plodiny, môžete na porastoch vidieť lokálne poškodenie listov silným požerom húseníc. Ak sú listové čepele zožraté až na žilnatinu, je poškodenie spôsobené morami, ak je vyžraté srdiečko - je poškodenie spôsobené psotami.
Signalizačná správa
Mora gama
Autographa gamma škodí požerom na repe od júna do konca augusta až septembra. Škodia húsenice mory, ktoré vidieť na listoch. V mieste napadnutia je viditeľný aj ich trus. Škodia ohniskovo. Na Slovensku sa vyvíjajú 2 Až 3 generácie. Predpokladám, že v septembri škodí posledná generácia mory. Prezimovať však môže vo všetkých vývojových štádiách - od vajíčka až po motýľa. Podľa toho môže na jar začať škodiť veľmi skoro v máji. Ak prezimuje v štádiu kukly, vyliahnuté motýle sa živia najskôr sladkými šťavami, potom kladú samičky vajíčka jednotlivo alebo v skupinkách na hostiteľské rastliny: repa cukrová, šalát siaty, hlúboviny, rajčiak, zemiaky, slnečnicu, strukoviny a iné kultúrne rastliny, alebo buriny. Jedna samička nakladie až 300 – 1 000 vajíčok, z ktorých sa po týždni až dvoch liahnu larvy. Mladé larvy skeletujú listy, staršie ich vyžierajú až po hlavné žilky. Vývoj lariev trvá dva až tri týždne, pričom sa sťahujú z rastliny na rastlinu. Vývoj kukly trvá ďalší týždeň až dva, imága druhej generácie sa teda objavujú koncom júna, začiatkom júla. Motýľ je dlhý asi 18 milimetrov s rozpätím krídiel 40 - 48 milimetrov. Predné krídla má fialovo-sivé, so striebristou škvrnou v strede. Škvrna má tvar gréckeho písmena gama, podľa čoho je mora pomenovaná. Zadné krídla má hnedosivé s tmavým lemom a bielymi riasami. Vnútorná časť zadných krídiel je sivožltá. Vajíčka sú biele so zelenkastým odtieňom, guľovité a na spodu zrezané. Dorastené larvy sú asi 30 milimetrov dlhé, zelenkastej alebo zelenožltej farby s bielymi pozdĺžnymi čiarami a bradavičkami na chrbte, na bokoch majú žltkasté pásy. Celé sú jemne ochlpené. Hlavu má larva pomerne malú, tmavú a celé telo je vpredu zúžené a rozširuje sa smerom k posledným článkom. Výrazné sú tri páry panôžok. Kukla je tmavohnedá až čierna, 15 - 20 milimetrv dlhá, obalená v priehľadnom bielom zámotku. Ak sú priaznivé podmienky – sucho a teplo, v septembri môže škodiť aj tretia generácia. Dospelý motýľ lieta na veľké vzdialenosti. Vyskytuje sa v Európe, Ázii a Amerike.
Základná likvidácia škodcu je v agrotechnike – medziriadková kultivácia, ničenie burín, hlboká orba zvyšujú úmrtnosť prezimujúcich štádií škodcu. Biologická ochrana je vhodná použitím prípravkov s obsahom baktérie Bacillus thuringiensis. Proti more v repe je autorizovaný prípravok na báze beta-cypfuthrinu + chlorpyrifosu. V hlúbovinách sú povolené aj ďalšie prípravky. Platí pravidlo ošetrovať mladé húsenice, ktoré sú najzraniteľnejšie.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.