30.07.2015 | 09:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zrážky a teplo vyhovujú šíreniu plesní

Je teplo a popŕcha - ideálne počasie pre plesne. Aj keď zelenina v poľných podmienkach netvorí základ nášho poľnohospodárstva, práve pre pestovateľov, ktorí sa jej venujú, môže byť dopad chorôb na zelenine rozhodujúci. Nezostáva nič iné, len zasiahnuť pomocou pesticídov.

signalizačná správa

Všetky druhy cibule napáda pleseň cibuľová (Peronospora destructor). Na listoch sa prejavuje bledými sivozelenými pozdĺžnymi oválnymi škvrnami, neskôr sa sfarbujú do modrosiva alebo fialova. Napadnuté listy predčasne odumierajú, čím sa znižuje úroda a zhoršuje skladovateľnosť cibule. Na začiatku napadnutia je nutné aplikovať fungicídy v 7 - 14 dňových intervaloch, za podmienok priaznivých pre šírenie plesní sa intervaly skracujú. Povolené sú fungicídy s účinnou látkou boscalid+metconazole (2 - 3 aplikácie) a dimethomorph+mancozeb, ktoré sú systémové, chlorothalonil je kontaktný a mancozeb+metalaxyl-M účinkuje systémovo aj kontaktne. Okrem cibule, aj na ošetrenie póru sú povolené kontaktné prípravky s účinnými látkami oxychlorid medi a mancozeb. Na menej významné použitie je povolený aj fluopicolide+propamocarb v prípravku, ktorý má systémový aj kontaktný účinok. V cibuli, póre a cesnaku na semeno sa môžu šíriť vošky. Povolený je dimethoate, len do cibule a cesnaku je povolený aj pirimicarb. Na porastoch napadnutých plesňou sa druhotne šíria černe, rozšírenie registrácie proti nim má azoxystrobín na cibuľu, v poľných podmienkach maximálne dvakrát za vegetáciu. Tu môžete aplikovať aj deltamethrin a chlorpyrifos proti strapkám, spinosad aj proti strapke západnej. Pri aplikácii prípravkov do cibule nezabudnite pridať zmáčadlo. Na desikáciu cibule pred zberom je povolený diquat. Ak potrebujete cibuľu uskladniť na zimu, vyhnete sa klíčeniu použitím inhibítora klíčenia s účinnou látkou maleic hydrazide.

Uhorky a tekvicovú zeleninu napáda pleseň uhorková (Peronopalsmopara cubensis). Predpokladá sa, že spóry huby sú k nám prenášané vetrom z krajín s celoročnou produkciou uhoriek, u nás neprezimuje. Ochorenie je ľahko viditeľné podľa hranatých žltozelených škvŕn na hornej strane listov, ktoré sú ohraničené žilkami. Ich počet sa rýchlo zväčšuje, zospodu listu sa na nich tvorí sivo-fialový porast plesne. Napadnuté listy hnednú a odumierajú. Pri prvom napadnutí treba okamžite ošetrovať povolenými fungicídmi s účinnými látkami s kontaktným pôsobením mancozeb a oxychlorid medi (povolený aj na bakteriálnu škvrnitosť), pri silnom nástupe ošetriť systémovým prípravkom fosetyl-Al. V samotných uhorkách je spektrum prípravkov rozšírené o cymoxanil+famoxadone s hĺbkovým a kontaktným účinkom, dimethomorph+mancozeb, alebo mancozeb+metalaxyl-M so systémovým a kontaktným účinkom, kontaktné prípravky - hydroxid meďnatý a chlorothalonil na uhorky nakladačky a uhorky šalátové. Na menej významné použitie je povolený aj fluopicolide+propamocarb, ktorý má systémový aj kontaktný účinok. Fungicídy môžete miešať s insekticídmi proti roztočcovi chmeľovému a strapkám, alebo voškám a proti molici skleníkovej . V suchých podmienkach škodí na tekvicovej zelenine a uhorkách aj múčnatka uhorková (Erysiphe polyphaga). Na vrchnej strane listov tvorí biele mycélium. Prah škodlivosti je až 20 percent napadnutého porastu. Povolené sú kontaktné prípravky s obsahom síry. Vysoké teploty zastavujú šírenie múčnatky a nie sú vhodné na aplikáciu síry.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down