Zrušením náhradného užívania pozemkov sa zavedie poriadok do nájomných a užívateľských vzťahov. Uviedol to pre TASR Michal Feik z Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR v reakcii na stredajšie vyjadrenia Lucie Gallovej, prezidentky Vidieckej platformy.
BRATISLAVA. "Cieľom zrušenia inštitútu náhradného užívania poľnohospodárskych pozemkov je zavedenie poriadku do nájomných a užívateľských vzťahov. Ak Vidiecka platforma požaduje opak, prikláňa sa na stranu špekulantov s pôdou. Posledné náhradné pozemky boli vyčlenené pred desiatimi rokmi. Odvtedy mnoho oprávnení na náhradné užívanie zaniklo a množstvo užívateľov náhradných pozemkov ich užíva neprávom. Dnes najviac 'kričia' práve tí, čo porušujú zákon a obmedzujú vlastnícke práva slušných občanov garantované ústavou. Cieľom MPRV SR je uviesť do týchto vzťahov poriadok a zákonnosť," spresnil Feik.
Jedným z problémov, ktorý ťaží slovenských poľnohospodárov, je podľa Gallovej komplexné riešenie otázok týkajúcich sa pôdy. "Zhodli sme sa na tom, že je potrebné ponechať náhradné užívanie pozemkov tak, ako bolo doteraz, pretože nová úprava je problematická a z nášho pohľadu štát 'hádže' zodpovednosť za zákonné úpravy na samotných poľnohospodárov. Zároveň potrebujeme vyriešiť čo najlacnejšie a najrýchlejšie pozemkové úpravy," zdôraznila Gallová.
Podľa Feika pri opatrení na podporu investícií do poľnohospodárskych podnikov pracuje Vidiecka platforma so zlými informáciami. "Po prvé, k navýšeniu finančných alokácií doposiaľ neprišlo. A po druhé, zmeny vo finančných alokáciách vo finančnom pláne sa v monitorovacom výbore konzultujú, ale neschvaľujú. Vyplýva to z legislatívy EÚ a je to uvedené aj v štatúte Monitorovacieho výboru," zdôraznil Feik.
MPRV SR by sa podľa Gallovej malo pokúsiť vysvetliť aj kauzy z minulosti, kedy boli napríklad v opatrení "Podpora na investície do poľnohospodárskych podnikov" pridelené finančné prostriedky bez toho, aby boli schválené tzv. monitorovacím výborom.
V otázke Spoločnej poľnohospodárskej politiky (CAP) EÚ po roku 2020 je podľa MPRV spravodlivé financovanie základným predpokladom pre posilnenie konkurencieschopnosti fariem, podporu lokálnej produkcie a celkovému posilneniu vnútorného trhu. "Pre Slovensko je úplnou prioritou dorovnanie rozdielov priamych platieb, a to prostredníctvom mechanizmu urýchlenej konvergencie. Súčasná úroveň priamych platieb sa pre jednotlivé členské štáty líši, čím sú krajiny s podpriemernou výškou priamych platieb na hektár značne znevýhodnené. Slovensko je na úrovni 78 % pod priemerom EÚ," uviedla šéfka MPRV Gabriela Matečná. Podľa slovenskej ministerky občania Slovenska po štrnástich rokoch v EÚ očakávajú rovnaké podmienky pre všetky členské krajiny.
(tasr)