Podľa slov ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Zsolta Simona nie je normálne, že na Slovensku sa potravinárstvo podieľa na HDP len 2 %.
"Na Slovensku v oblasti potravinárskeho priemyslu, respektíve spracovania potravinárskych výrobkov, niečo zlyháva. Nie je normálne, že prevažná časť krajín EÚ má podiel potravinárstva na svojom hrubom domácom produkte (HDP) okolo 10 až 15 %. SR ho má len na úrovni 2 %. Je jasné, že my produkujeme základné suroviny a dovážame výrobky," uviedol Zs. Simon v rozhovore pre TASR.
Podľa neho by preto bolo dobré, aby sa posilnil predaj regionálnych výrobkov. "Práve preto chceme zrušiť všetky legislatívne opatrenia, ktoré platia v SR nad rámec pravidiel EÚ. Malo by to našim farmárom umožniť predaj potravinárskeho tovaru s regionálnymi špecifikami," priblížil. SR ešte stále v niektorých oblastiach má podľa neho komplex komunizmu, lebo si napríklad myslí, že jeden bitúnok na Slovensku stačí.
"Nie je ekonomicky možné prevádzkovať výkrm ošípaných na východe Slovenska, priviezť ich na západné Slovensko na porážku, mäso prepraviť naspäť na východ Slovenska, urobiť z mäsa mäsové výrobky a tie predávať v Bratislave. Takýmto systémom a takouto logikou nie sme konkurencieschopní," konštatoval. Pri takom uvažovaní sa stáva, že sa dovážajú polovice ošípaných zo zahraničia, lebo je to ekonomicky výhodnejšie. "Keď pôjdeme cestou regionálnych výrobkov, možno menších spracovateľov, regionálnych špecifík, tak sa tie regionálne špecifiká vyprodukujú v danom regióne. Aj ošípané, aj hovädzí dobytok, aj ovce, sa porazia, na bitúnkoch, ktoré nemusia mať nonstop prevádzku, ale budú produkovať len pre lokálny trh. Toto je jeden zo spôsobov ako zvýšiť podiel slovenských výrobkov na slovenskom spotrebiteľskom trhu," myslí si Zs. Simon.