Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jesenná cena Košíc v drezúre

Prvá jesenná sobota 24. septembra sa v košickom jazdeckom areáli Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie (UVLF) niesla v znamení drezúrnych pretekov. V čiastočne krytej hale sa stretli už piaty rok drezúrni jazdci z celého Slovenska, aby súťažili o putovný pohár BUDO Sport.
Celkovo štartovalo 30 jazdeckých dvojíc.

Rozhodcovský zbor v zložení Ľubomír Paučo a Peter Juhás pod vedením skúseného rozhodcu Jozefa Halgoša hodnotil a dohliadal na správnosť prevedenia jednotlivých úloh v piatich súťažiach, so stupňom obtiažnosti od Z1 - základná, L1 - ľahká, S1 - stredná do ST - stredne ťažká. Okrem nich jazdcov sledovali aj účastníci kurzu trénerov jazdectva, pre ktorých sa školenia organizujú v Košiciach a ktorí sa v tzv. tieňovon hodnotení učili posudzovať správnosť prevedenia jednotlivých drezúrnych cvikov.
V prvej súťažnej úlohe Z1 pre drezúrnych jazdcov sa víťazom stala Tereza Polláková z TJ Slávia UVLF Košice. Rozhodcovia hodnotili celkovo 22 cvikov v troch súhrnných známkach.
V druhej súťažnej úlohe Z1 1995 sa vyhodnocovali aj Majstrovstvá východoslovenskej oblasti Slovenskej jazdeckej federácie v kategórii detí. Súťaž bola zložená zo 16 cvikov, s ktorými si najlepšie poradil Branislav Švaňa z jazdeckého klubu Freestyle Poprad a víťazom Majstrovstiev v kategórii detí sa stala Tereza Polláková.
Tretia súťažná úloha L1 1995 obsahovala 19 cvikov a 4 súhrnné známky, v ktorej sa najlepšie umiestnila drezúrna jazdkyňa Paraskevi Spišáková z jazdeckého klubu EQUIPOLIS Sokoľ. Vo štvrtej súťaži, RAKÚSKEJ úlohe S1 boli hodnotení jazdci v 20 cvikoch a 4 súhrnných známkach.  Titul majstra seniorov a cenu Mesta Košice získala Paraskevi Spišáková. Piatu súťažnú drezúrnu úlohu ST 2015 o Cenu BUDO Sportu ľahko zvládla drezúrna jazdkyňa Paraskevi Spišáková, ktorá ladne predviedla 25 zložitejších cvikov.
Rozhodcovia hodnotili správny sed jazdcov, držanie tela, rovnováhu, uvoľnenosť, plynulý pohyb strednej časti tela jazdca v rytme s pohybom koňa. Sledovali polohu holení, ramien a hlavy, správne držanie rúk a cit v nich. Hodnotili sa aj chody koňa, ich uvoľnenosť a pravidelnosť, pružnosť pohybu, chuť ísť dopredu, poddajnosť chrbta, pozornosť a vzájomná dôvera, súlad a ľahkosť pohybov. Dôležitý bol aj vplyv jazdca na koňa a celkovo prevedenie každého cviku celej úlohy. Tieto drezúrne preteky boli posledné v tohoročnej jazdeckej sezóne. Bodkou za sezónou bude tradičná Hubertova jazda, ktorá začína na Hlavnej ulici v Košiciach a končí tzv. chytením líšky najrýchlejším jazdcom.