Globálne výdavky na import potravín stúpajú aj napriek veľkej produkcii a silnej ponuke. Organizácia Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) je znepokojená možným vplyvom tohto vývoja na chudobné krajiny.
RÍM. Zatiaľ čo ceny potravinových komodít sa držali na stabilnej úrovni, celkové výdavky na ich dovoz v roku 2017 stúpli o 6 percent, na 1,413 bilióna dolárov.
Tento údaj zverejnila FAO v najnovšej Správe o vyhliadkach stavu potravín, pričom ide o druhú najvyššiu zaznamenanú hodnotu.
Zvyšovanie cien dovozu je spôsobené zvyšujúcim sa dopytom po väčšine potravinových komodít a tiež vyššími prepravnými nákladmi. Mimoriadne znepokojivé sú možné ekonomické a spoločenské dôsledky rastu nákladov pre najmenej rozvinuté krajiny a pre krajiny s nízkymi príjmami a s potravinovým deficitom.
Zamaskované trendy
„Rast výdavkov nemusí znamenať aj zvýšenie dovezeného množstva potravín, nakoľko dochádza k prudkej eskalácii nákladov na ich dovoz,“ povedal Adam Prakash, ekonóm FAO.
Správa o vyhliadkach na stav potravín sa vydáva dvakrát ročne a zameriava sa na analýzu trhov s kľúčovými potravinovými komoditami zo sektorov živočíšnej produkcie a produkcie mliečnych výrobkov, rastlinných olejov, najvýznamnejších obilnín a rybárstva. Zatiaľ čo trendy v produkcii sú vo všeobecnosti ľahko sledovateľné, trendy vo vývoji cien sú v medzinárodných transakciách často „zamaskované“.
Napríklad medzinárodné ceny pšenice boli v poslednom období bez zmeny, avšak cena americkej pšenice Hard Red Spring wheat, ktorá je veľmi žiadaná kvôli jej vysokej kvalite a dostatočnému obsahu bielkovín, potrebných na výrobu cestovín, bola v júli 2017 o 40 percent vyššia ako v rovnakom období minulého roku.
(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)