29.11.2017 | 10:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Drahší import potravín

Globálne výdavky na import potravín stúpajú aj napriek veľkej produkcii a silnej ponuke. Organizácia Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) je znepokojená možným vplyvom tohto vývoja na chudobné krajiny.

RÍM. Zatiaľ čo ceny potravinových komodít sa držali na stabilnej úrovni, celkové výdavky na ich dovoz v roku 2017 stúpli o 6 percent, na 1,413 bilióna dolárov.

Tento údaj zverejnila FAO v najnovšej Správe o vyhliadkach stavu potravín, pričom ide o druhú najvyššiu zaznamenanú hodnotu.

Zvyšovanie cien dovozu je spôsobené zvyšujúcim sa dopytom po väčšine potravinových komodít a tiež vyššími prepravnými nákladmi. Mimoriadne znepokojivé sú možné ekonomické a spoločenské dôsledky rastu nákladov pre najmenej rozvinuté krajiny a pre krajiny s nízkymi príjmami a s potravinovým deficitom.

Zamaskované trendy

„Rast výdavkov nemusí znamenať aj zvýšenie dovezeného množstva potravín, nakoľko dochádza k prudkej eskalácii nákladov na ich dovoz,“ povedal Adam Prakash, ekonóm FAO.

Správa o vyhliadkach na stav potravín sa vydáva dvakrát ročne a zameriava sa na analýzu trhov s kľúčovými potravinovými komoditami zo sektorov živočíšnej produkcie a produkcie mliečnych výrobkov, rastlinných olejov, najvýznamnejších obilnín a rybárstva. Zatiaľ čo trendy v produkcii sú vo všeobecnosti ľahko sledovateľné, trendy vo vývoji cien sú v medzinárodných transakciách často „zamaskované“.

Napríklad medzinárodné ceny pšenice boli v poslednom období bez zmeny, avšak cena americkej pšenice Hard Red Spring wheat, ktorá je veľmi žiadaná kvôli jej vysokej kvalite a dostatočnému obsahu bielkovín, potrebných na výrobu cestovín, bola v júli 2017 o 40 percent vyššia ako v rovnakom období minulého roku.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down