„Priama škodlivosť burín je v tom, že vytvárajú veľmi silné konkurenčné prostredie pre kultúrne plodiny. Svojím koreňovým systémom odčerpávajú vodu a živiny z pôdy. Burinové spoločenstvá musíme dostať z porastov takým spôsobom, aby sme neznížili kvalitu rastlinnej produkcie. Regulácia burín musí byť preto komplexná.“
Aj takéto myšlienky odzneli počas odbornej konferencie spoločnosti BASF v Nitre.
Bez burín už od začiatku
„Už od začiatku rastu a vývinu kukurice je potrebné zabezpečiť kvalitné odburinenie. Najväčší dôraz sa kladie na postemergentné ošetrenie. Avšak nastupuje trend uplatňovania skorého postemergentného ošetrenia z dôvodu, že práve v tomto termíne vedia pestovatelia využiť maximálne potenciál aplikovaných herbicídov,“ uviedol Ing. Miroslav Demo zo spoločnosti BASF. V prospech skorého posteemergentného ošetrenia hovorí aj fakt, že buriny sú v tomto termíne najcitlivejšie na príjem účinnej látky a taktiež je možné zabezpečiť reziduálne pôsobenie účinných látok v aplikovaných herbicídoch aj proti ďalším vzchádzajúcim burinám.
V prípade dobrých vlahových podmienok je veľmi účinné preemergentné ošetrenie. V pokusoch Českej zemědelskej univerzity Praha (2014 až 2016), zameraných na jednotlivé termíny ošetrenia, boli najlepšie výsledky dosiahnuté pri skorom postemergentnom a preemergentnom ošetrení. M. Demo zdôraznil, že pri ošetrení sa orientujeme podľa vývoja burín - trávovité druhy by mali mať 1 až 3 listy a dvojklíčnolistové do dvoch listov, pričom kukurica by mala mať 3 listy. Ak očakávame intenzívne zaburinenie, ošetrovanie proti burinám zbytočne neodkladáme, zvlášť keď sa neskôr vytvára silná vosková vrstva na listoch burín, ktorá sťažuje prienik účinných látok do pletív. Taktiež ošetrovaná plodina je proti herbicídom v nižších rastových štádiách oveľa tolerantnejšia.
Flexibilita v ošetrení
V pokusoch realizovaných v lokalite Nové Zámky vo variante s aplikáciou prípravku Akris - preemergentne a následne Arrat a Kelvin Ultra postemergetne, bol porast čistý bez prítomnosti burín až do zberu. V ďalšom variante s kombináciou Akris, Kelvin Ultra, Arrat skoro postemergentne - bola dosiahnutá veľmi dobrá účinnosť, až na ojedinele sa vyskytujúcu ježatku, ale bez negatívneho dosahu na porast. Evidentný rozdiel z hľadiska termínu ošetrenia bol vo vývoji kukurice, kde porast ošetrený skoro postemergente bol vývojom výrazne dopredu v porovnaní s porastom ošetreným postemergentne.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.