V chove sliepok znáškového typu, zabezpečujúce produkciu konzumných vajec sa zvyšuje tlak na poznanie biologických mechanizmov zodpovedajúcich za reprodukciu, ale aj kvalitu a štandardnosť vajec.
Výroba konzumných vajec sa vo veľkochovoch realizuje prevažne v rôznych typoch klietkových batérii, menej na hlbokej podstielke či roštovej podlahe a v poslednom období v „obohatených klietkach“, ale aj v upravených výbehoch. Pri týchto technikách chovu sa v rôznom podiele vyskytujú „neštandardné vajcia“, ktorých podiel tvorí 8 až 25 % zo znášky.
Aby sme zvýraznili jeho nepriaznivý ekonomický efekt, uvedieme príklad: na farme so 100-tisíc sliepkami pri znáške 300 ks a priemernej hmotnosti vajec 60 g je ročná produkcia 30 mil. ks vajec, t. j. 1 800 ton vaječnej hmoty. Pri strate - neštandardnosti 1 % za rok to predstavuje 18 ton vaječnej hmoty, čo pri cene 115 €/g predstavuje ročnú stratu 20 700 eur.
V potravinovom kódexe SR, diel slepačie vajcia zo dňa 6. 7. 1995 sú uvedené normatívy zodpovedajúce požiadavkám EU na kvalitu slepačích vajec triediacich do troch tried A, B a C.
Vajcia akostnej triedy A sa triedia do 8 skupín (0 - 7 s hmotnosťou 75 g a viac - 0 sk. po skupinu 7 - pod 45 g. Vajcia musia byť čerstvé a musia mať: