Sebestačnosť vo výrobe zeleniny a jej nižšia kvalita z dovozu je témou, ktorou sa zaoberajú masmédiá alebo sa o nej diskutuje medzi spotrebiteľmi. Pri pohľade na našu produkciu konštatujeme, že hektárové úrody stúpajú, ale na druhej strane sa vytráca kvalita, chuť, aróma a trvanlivosť.
Ak sa pozrieme na pulty predajní, a ak porovnávame sortiment spred niekoľkých desiatkov rokov, potom zistíme, že sortiment zeleniny sa rozšíril po odrodovej i po druhovej stránke.
Stačí sa pozrieť na najčastejšie ponúkané druhy zeleniny a uvidíme možnosť výberu podľa veľkosti, tvaru či farby, niekedy zase so zníženým alebo s nulovým podielom semien, čo je dané ich odrodovými vlastnosťami.
Samozrejme, rozšíril sa i sortiment druhov zeleniny. Veľmi dobre si pamätám na časy, kedy sa v predajniach po prvý raz objavila brokolica - kupujúci ju vtedy považovali za nesprávne vyfarbený a kvetné puky nasadzujúci karfiol. Taktiež pri fenikli rozmýšľali, či ide o zelerovú buľvu alebo o nový druh kôpru.
Nakoľko sú tieto zeleniny aromatické, spotrebitelia pri ich identifikácii využívali čuch, no neodhalili ani jednu druhovo špecifickú arómu. Príčina bola jednoduchá - a bola podmienená časom. Od obdobia zberu, cez prepravu a skladovanie prišlo k „vyvetraniu“ biologicky účinných látok.
V Strednej odbornej škole poľnohospodárstva a služieb na vidieku v Trnave sa už niekoľko rokov zameriavame aj na pestovanie zeleninárskych noviniek; samozrejme, nie vo veľkom, ale robíme tak hlavne kvôli didaktickým účelom. Pestovanie je postavené na báze overovania odrôd, ktoré na trhu vidieť zriedkavejšie alebo ich tam vôbec niet.
V predchádzajúcich rokoch sme sa v overovaní orientovali na pestovanie farebných karfiolov a carosella, teda zeleniny, pochádzajúcej z teplejších, konkrétne z talianskych regiónov.
Experimenty boli orientované tým smerom, že okrem morfologických znakov sme sledovali adaptáciu rastlín na naše podmienky, modifikovali sme agrotechnické zásady pestovania v krajine pôvodu s našimi zásadami, pozorovali sme rezistenciu týchto druhov zeleniny voči chorobám.
(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)