Je skutočnosťou, že najväčší balík peňazí z európskeho rozpočtu dostávajú poľnohospodári a vidiek. ALEXANDER PASTOREK, predseda Predstavenstva Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka a bývalý podpredseda SPPK si myslí, že práve preto by mali mať krajiny v Európskom parlamente poľnohospodárskeho odborníka, ktorý dokáže kolegom poslancom vysvetliť, prečo má jeho krajina záujem na riešení konkrétnych problémov.
Sme pred voľbami do Európskeho parlamentu, a vy apelujete na kolegov poľnohospodárov, aby sa zamysleli nad svojim postojom, a aby sa snažili presadiť takého kandidáta na europoslanca, ktorý má poľnohospodársky rozhľad...
„Netajím sa tým. V rámci poľnohospodárskej samosprávy som deväť rokov pôsobil na poste podpredsedu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory. Keď sa pred dvomi rokmi znovu začalo hovoriť o zastropovaní priamych platieb na farmy, na rokovaní s českými kolegami sme sa dohodli, že sa pokúsime túto tému prediskutovať priamo s poslancami Európskeho parlamentu, ktorí v konečnom dôsledku rozhodujú pri schvaľovaní tohto návrhu v rámci novej Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ. Veď stropovanie by postihlo najmä Slovensko a Česko, kde hospodária na pôde aj väčšie farmy, a práve tie by to postihlo najviac. Keď sa ale stretnete s poslancom v Bruseli a vysvetľujete mu, kde našu krajinu tlačí topánka, nerozprávate sa s odborníkom. Vo Výbore pre poľnohospodárstvo nemáme nikoho, kto by dokázal tento problém vysvetliť kolegom - poslancom z iných krajín. Keď to vysvetľujete slovenským europoslancom, tí spravidla tejto téme nerozumejú vôbec alebo vás ani poriadne nedopočúvajú. Takže naše požiadavky v pléne ani nemá kto interpretovať.“
(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)