Obdobie intenzívneho sucha vystriedalo daždivé počasie. Nedostatok pôdnej vlahy sa výrazne zmiernil na celom území Slovenska. Uviedla to pre TASR Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK).
BRATISLAVA. "Kým ešte v polovici apríla patrila medzi suchom najviac ohrozené lokality oblasť východného Slovenska, dnes tamojší poľnohospodári o suchu už nehovoria. Neznamená to však, že jarné sucho nezanechalo na niektorých plodinách výraznejší vplyv, najmä na oziminách, repke a zelenine, ktorú museli pestovatelia intenzívne zavlažovať v neobvykle skorých jarných termínoch," priblížila.
Poznamenala, že Slovenský hydrometeorologický ústav uvádzal k 5. máju 2019 informáciu, že v povrchovej vrstve pôdy ostalo výraznejšie sucho v Turci, Hornej Nitre a Pohroní. Celé východné Slovensko je už v tejto vrstve pôdy bez rizika sucha.
"V krátkom telefonickom prieskume nám 10. mája potvrdili zlepšenie podmienok poľnohospodári pôsobiaci na juhozápade Slovenska, Zemplíne, ale aj severovýchode Slovenska," informovala.
V bratislavskom regióne za posledné dni podľa Holéciovej napršalo približne 23 až 30 milimetrov (mm) zrážok. Ochladenie plodinám a celkovo prírode prospelo, znížil sa aj výpar vody.
"Pokiaľ by každý týždeň pár dní popršalo, tak by sme mali ideálne počasie. V našej lokalite začíname čoraz viac hovoriť, 'studený máj, v stodole jar'. Naplnenie tejto pranostiky by bolo veľmi dobrým darčekom pre poľnohospodárov," naznačil posun k lepšiemu Juraj Máčaj, člen predstavenstva SPPK.
Dolný Zemplín, Michalovce, Trebišov a južná časť košického regiónu na konci apríla patrili podľa Holéciovej medzi suchom najviac postihnuté oblasti. Zmiernenie sucha prišlo v oblasti Dolného Zemplína takmer "5 minút po 12". Za posledné dva týždne tam napršalo okolo 40 mm zrážok, čím sa naplnil tamojší celomájový priemer.
"Oziminám, ktoré ešte v apríli trpeli nedostatkom zrážok, už toto daždivé počasie veľmi nepomôže. Niektoré porasty pšeníc slabo odnožili a už teraz je predpoklad nižších úrod. Aktuálny dážď však prospieva všetkým jarným plodinám. Porasty sú v dobrej kondícii," uviedol Alexander Palágyi, člen predstavenstva SPPK.
Holéciová doplnila, že pozitívny vplyv daždivých dní na vegetáciu majú aj poľnohospodári, ktorí hospodária na severovýchode Slovenska. "Vlaha je veľmi vítaná a o suchu už v našom regióne nehovoríme. Prší nám každý deň," priblížil Milan Semančík, člen predstavenstva SPPK.
/tasr/