Medzi lídrov v presnom poľnohospodárstve patrí nepochybne i americký gigant John Deere, ktorého predstaviteľom na Slovensku je firma Agroservis, spol. s.r.o. Výhoda vizionárskej spoločnosti John Deere spočíva v tom, že pokrýva takmer všetky oblasti, ktoré môžeme do systémov presného poľnohospodárstva zaradiť. Tie, od výrobcu zelenožltej farby je možné rozdeliť do troch pomyselných oblastí, ktoré sú súčasťou John Deere FarmSight, jedného z najkoplexnejších pomocníkov moderného poľnohospodárstva súčasnosti.
AutoTrac
Prvou zo zmieňovaných troch oblastí je navádzanie strojov, ktorému dal výrobca John Deere názov AutoTrac. Vstupnou bránou k maximálnemu využitiu systému AutoTrac je nový prijímač signálu StarFire 6000, ktorý poskytuje presnosť navádzania strojov od 15 - 2,5 cm. Tento prijímač sleduje signál z troch satelitov korekčného signálu a v prípade, že sa signál z niektorého zo satelitov zhorší, vyhľadanie ďalšieho je v porovnaní s predošlou generácie prijímačov o 80 % rýchlejšie, čo výrazne znižuje riziko akýchkoľvek chýb počas prejazdov.
StarFire 6000 dokáže prijímať viacero druhov signálov, ktoré sú rozdelené podľa rôznych tried presnosti. Patria medzi ne signály SF1, SF3 a signál RTK. Signál SF1 poskytuje poľnohospodárovi možnosť starať sa o svoj pozemok s opakovateľnou presnosťou medzi jednotlivými prejazdmi (pass to pass) 15 cm, ktorá je dostupná bez ďalších poplatkov a jeho dlhodobé používanie sa tak stáva bezstarostným. Využívanie tohto signálu je vhodné pre menej náročných užívateľov, ktorí používajú navádzanie pri spracovaní pôdy či zbere, avšak pri operáciách, akými sú sejba a ochrana rastlín už takéto navádzanie v praxi používané nie je. V tomto prípade je omnoho efektívnejšou alternatívou signál SF 3 (nahradil signál SF2), ktorý poskytuje opakovateľnú presnosť do 3 cm v priebehu jednej sezóny (9 mesiacov). S použitím korekčného signálu SF3 môže poľnohospodár bezstarostne pracovať so strojom počas vegetácie plodín v jednej línii. Najvyššiu presnosť je možné dosiahnuť pomocou signálu RTK 2,5 cm. Jedná sa o opakovateľnú a svojím spôsobom neobmedzenú presnosť. Signál RTK nájde využitie pri pásovom spracovaní pôdy strip-till a systéme riadeného pohybu strojov po poli CTF. Lokálne základne v podobe pozičných staníc RTK využívajú pre prenos korekčného signálu rádiové vlny. Rádiová stanica zaisťuje pokrytie územia v okruhu najviac 20 km s tým, že sa nesmie jednať o kopcovité parcely. Takáto stanica prijíma signál zo satelitov a prenáša korekčný signál RTK na prijímač v traktore, kombajne, či v inom stroji. Keďže má naša krajina pomerne členitý terén, zaznamenáva u nás tento systém momentálne mierny úpadok. Vďaka neustálemu zvyšovaniu pokrytia siete mobilného signálu nachádzajú čoraz väčšie uplatnenie mobilné korekčné signály, ktoré sa prijímajú prostredníctvom modemu. Výber poskytovateľa korekčného signálu je následne už len na zákazníkovi a jeho preferenciách, prípadne ho poskytuje priamo výrobca John Deere taktiež cez modem, alebo cez JDLink bez nutnosti použitia ďalšieho modemu. I keď je navádzanie strojov cez JDLink o niečo nákladnejšie, poľnohospodárovi odpadá starosť s prevádzkovaním modemu, neúčtujú sa mu žiadne dodatočné poplatky za mobilné dáta, ani poplatky tretím stranám a prináša teda výhodu najmä vo forme zjednodušenej administratívy a šetrenia drahocenného času poľnohospodára, na čo kladie dôraz i výrobca John Deere a importér Agroservis. Možností poskytovania korekčného signálu RTK prostredníctvom systémov výrobcu John Deere je teda momentálne viac, než dosť a záleží len na zákazníkovi, ktorý z nich si vyberie.
Novinkou, ktorá je dostupná už aj na Slovensku je aktívne a pasívne navádzanie náradia za pomoci systému AutoTrac.
Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.