Na jarnej repky škodia okrem stonkových krytonosov podstate tie isté druhy fytofágov ako na repke ozimnej, ale ich význam nie je vždy rovnaký. Niektoré druhy sú omnoho nebezpečnejšie a častejšie na jarnej ako na ozimnej repke. Na jarnej repke sa nevyskytujú, alebo minimálne škodia voška broskyňová, skočka repková, krytonos repkový a štvorzubý.
Už počas vzchádzania na jar najnebezpečnejšími škodcami sú skočky rodu Phyllotreta. Trochu neskoršie v období vzchádzania a predlžovacieho rastu na jarnej repke môžu škodiť slizniaky, larvy prvej generácie piliarky repkovej a kvetárky kapustovej a tiež krytonos kapustový. Títo škodcovia jarnej repky škodia v období, keď je repka mladá a tiež najcitlivejšia na poškodenie. Nezvládnutie ochrany je príčinou zaorávania porastov, alebo výrazného zníženia hustoty porastu, čo znamená aj zníženie úrody. K výrazným škodám zapríčinených voškou kapustovou sporadicky prichádza, ak voška napadne porast v prvých rastových fázach.
V neskoršom období významné škody spôsobuje blyskáčik repkový, ktorý je nebezpečnejším na repke jarnej ako na repke ozimnej. Po odkvitnutí ozimnej repky imága blyskáčikov migrujú na jarnú repku, ktorá kvitne neskoršie a rastliny sú vtedy v citlivej fáze na poškodenie, ktoré tento škodca spôsobuje. Rastliny sú menej schopné kompenzovať vzniknuté poškodenia. Na jarnej repke škodia aj imága novo vyliahnutej generácie a straty na úrodách v mimoriadnych prípadoch môžu dosiahnuť až 80 percent. Preto sa v oblastiach s vysokou výmerou repky ozimnej neodporúča pestovať repku jarnú. Podobná situácia je aj s byľomorom kelovým, ktorý je tiež veľmi nebezpečným škodcom repky jarnej. Vzhľadom k množeniu viac generácii byľomora, by sa jarná repka nemala pestovať na menšiu vzdialenosť ako jeden kilometer od porastov repky ozimnej. V regiónoch špecializovaných na ozimnú repku je lepšie nepestovať jarnú repku.
Skočky rodu Phyllotreta
Na repke na jar podobne ako aj na jeseň škodí niekoľko druhov skočiek, z ktorých najvýznamnejšie sú: skočka kapustová - Phyllotreta nemorum, skočka poľná - Phyllotreta undulata, skočka čierna - Phyllotreta atra a skočka čiernonohá – Phyllotreta nigripes (Chrysomelidae, Coleoptera).
Tieto skočky majú jednu generáciu do roka, prezimujú v štádiu imága v pôde. Aktívne začínajú byť skoro na jar už začiatkom apríla, najprv sa živia na burinách a neskôr prechádzajú na vyklíčené rastliny z čeľade kapustovitých. Veľmi aktívne sú počas slnečného a teplého počasia.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.