14.02.2020 | 12:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Škodcovia jarnej repky a ochrana proti nim

Na jarnej repky škodia okrem stonkových krytonosov podstate tie isté druhy fytofágov ako na repke ozimnej, ale ich význam nie je vždy rovnaký. Niektoré druhy sú omnoho nebezpečnejšie a častejšie na jarnej ako na ozimnej repke. Na jarnej repke sa nevyskytujú, alebo minimálne škodia voška broskyňová, skočka repková, krytonos repkový a štvorzubý.

Už počas vzchádzania na jar najnebezpečnejšími škodcami sú skočky rodu Phyllotreta. Trochu neskoršie v období vzchádzania a predlžovacieho rastu na jarnej repke môžu škodiť slizniaky, larvy prvej generácie piliarky repkovej a kvetárky kapustovej a tiež krytonos kapustový. Títo škodcovia jarnej repky škodia v období, keď je repka mladá a tiež najcitlivejšia na poškodenie. Nezvládnutie ochrany je príčinou zaorávania porastov, alebo výrazného zníženia hustoty porastu, čo znamená aj zníženie úrody. K výrazným škodám zapríčinených voškou kapustovou sporadicky prichádza, ak voška napadne porast v prvých rastových fázach.

V neskoršom období významné škody spôsobuje blyskáčik repkový, ktorý je nebezpečnejším na repke jarnej ako na repke ozimnej. Po odkvitnutí ozimnej repky imága blyskáčikov migrujú na jarnú repku, ktorá kvitne neskoršie a rastliny sú vtedy v citlivej fáze na poškodenie, ktoré tento škodca spôsobuje. Rastliny sú menej schopné kompenzovať vzniknuté poškodenia. Na jarnej repke škodia aj imága novo vyliahnutej generácie a straty na úrodách v mimoriadnych prípadoch môžu dosiahnuť až 80 percent. Preto sa v oblastiach s vysokou výmerou repky ozimnej neodporúča pestovať repku jarnú. Podobná situácia je aj s byľomorom kelovým, ktorý je tiež veľmi nebezpečným škodcom repky jarnej. Vzhľadom k množeniu viac generácii byľomora, by sa jarná repka nemala pestovať na menšiu vzdialenosť ako jeden kilometer od porastov repky ozimnej. V regiónoch špecializovaných na ozimnú repku je lepšie nepestovať jarnú repku.

Skočky rodu Phyllotreta

Na repke na jar podobne ako aj na jeseň škodí niekoľko druhov skočiek, z ktorých najvýznamnejšie sú: skočka kapustová - Phyllotreta nemorum, skočka poľná - Phyllotreta undulata, skočka čierna - Phyllotreta atra a skočka čiernonohá – Phyllotreta nigripes (Chrysomelidae, Coleoptera).

Tieto skočky majú jednu generáciu do roka, prezimujú v štádiu imága v pôde. Aktívne začínajú byť skoro na jar už začiatkom apríla, najprv sa živia na burinách a neskôr prechádzajú na vyklíčené rastliny z čeľade kapustovitých. Veľmi aktívne sú počas slnečného a teplého počasia.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down