Poľnohospodári dnes čelia mnohým výzvam. Narastajúci tlak legislatívnych obmedzení zmenšuje dostupnosť účinných látok, ktoré sú použiteľné pre chemickú ochranu rastlín. Podľa odhadov po roku 2022 zostane na európskom trhu k dispozícii len 13 percent aktuálne registrovaných a komerčne používaných účinných látok.
Preto spoločnosť BASF predstavuje svoj plán inovácií pre slovenský trh so zameraním na pestovanie obilnín. V súlade s firemnou stratégiou sa divízia Poľnohospodárske riešenia stále viac zameriava na portfólio, ktoré poľnohospodárom umožňuje dosiahnuť rovnováhu medzi poľnohospodárskou produktivitou, ochranou životného prostredia a nárokmi spotrebiteľov.
„Aby sme do roku 2050 nasýtili populáciu 9,7 miliardy ľudí, musíme podľa odhadov zvýšiť produktivitu poľnohospodárstva o 50 percent. Súčasne však poľnohospodárstvo čelí výzvam, ako sú zmena klímy, obmedzené množstvo ornej pôdy a neustále sa meniace spoločenské požiadavky,“ uviedol František Kocka, vedúci predaja divízie Poľnohospodárske riešenia v BASF Slovensko spol. s r.o.
Spoločnosť BASF Slovensko uvedie na jar 2021 inovatívnu účinnú látku Revysol® v podobe nových fungicídnych riešení Revycare® + Flexity® Pack a Osiris® Duo Pack určených pre ošetrenie obilnín.
Rastliny s vyšším výnosom, lepšou odolnosťou proti stresu a nižšou uhlíkovou stopou
Jedným z príkladov inovatívneho potenciálu BASF sú plánované riešenia pre obilniny, vďaka ktorým dosahujú plodiny preukázateľne vyššie úrody i lepšiu odolnosť proti teplu a suchu, vyžadujú menej vody či prípravkov na ochranu rastlín a celkovo prispievajú k bohatšej úrode pri plnom zachovaní princípov udržateľnosti a šetrnosti.
BASF na začiatku roka 2021 uvedie na slovenský trh svoju novú účinnú látku Revysol® (chemický názov mefentrifluconazole). Revysol®, prvý izopropanolový azol registrovaný pre použitie v pšenici a jačmeni, je zároveň tiež prvý z tejto skupiny azolov, ktorý bol uvedený na trh. Poľnohospodárom umožňuje znižovať aplikačné dávky a šetriť zdroje, pričom vykazuje vynikajúcu biologickú účinnosť proti patogénom.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.