Modernizácie poľnohospodárskych činností a používanie propánu

Hľadanie najvhodnejšieho zdroja tepelnej energie je výzvou pre mnohé podniky, a to nielen v poľnohospodárskom sektore. Kolísanie cien, ale aj obavy z prerušenia dodávok zemného plynu môžu často urýchliť dlho plánovanú modernizáciu zariadení a prinútiť k prehodnoteniu celkovej energetickej koncepcie. Rastie potreba istej miery autonómie, ktorá jediná môže poskytnúť istotu. Vďaka svojej nákladovej efektívnosti sa kvapalný propán začal používať viac ako kedykoľvek predtým. Je to spôsobené aj tým, že prechod zo zemného plynu nie je investične ani technologicky náročný.

Propán a v menšej miere zmesi propánu a butánu sa používajú v mnohých odvetviach v celom spektre poľnohospodárskej výroby. Propán napríklad dosahuje vynikajúce výsledky pri sušení obilia, čo výrazne predlžuje čas skladovania a zvyšuje aj možnosti ďalšej distribúcie do zahraničia. Existujú však aj pestovateľské pálenice, ktoré potrebujú vykurovať kotly v destilačných zariadeniach, pražičky v pražiarňach kávy alebo varne v malých pivovaroch. V oblasti chovu hospodárskych zvierat majitelia a prevádzkovatelia najčastejšie riešia, ako vykurovať hydinárske a chovateľské zariadenia.

Premyslená energetická koncepcia

Každá prevádzka zvyčajne potrebuje riešenie šité na mieru. Vhodnosť alebo skôr ekonomická výhodnosť prechodu na propán z aktuálne používaného paliva by preto mala byť predmetom premysleného rozpočtu. Ten najlepšie pripraví odborník, ktorý má za sebou bohaté skúsenosti. V oblasti tzv. skvapalneného propánu a propán-butánu dominuje na českom trhu spoločnosť TOMEGAS, ktorá môže ponúknuť viac ako 25 rokov skúseností a množstvo referencií. Práve preto, že nie sú na energetickom trhu žiadnymi nováčikmi, dobre vedia, aké dôležité je, najmä v kontexte súčasnej situácie, mať premyslený a nastavený systém dodávok tepelnej energie. A to aj v prípade kombinácie viacerých rôznych zdrojov, čo si niektoré špecifické prevádzky vyžadujú.

Skladovanie skvapalneného plynu je dnes výhodou

Rozdiel v prípade propánu a propán-butánu v porovnaní s energiou dodávanou "mimo siete" je zrejmý - potreba skladovať určité množstvo v špeciálnych zásobníkoch priamo na pozemku v kvapalnom stave. Možnosť prenájmu skladovacích nádrží, ktorá umožňuje aj pravidelný servis, výrazne prispieva k minimalizácii obstarávacích nákladov. Okrem toho sa v kontexte nedávnych udalostí stala dôležitou práve skutočnosť, že elektráreň má vlastné skladovanie energie. Okrem toho je možné automaticky riadiť aj plynulosť dopĺňania - dodávateľ môže doplniť nádrže cisternou vždy, keď hladina klesne pod určitú úroveň, takže prevádzka nie je ohrozená žiadnym prerušením.

Kvapalný propán nie je závislý od dodávateľov z východu

Prečo sa podarilo zabrániť skokovému nárastu cien propánu? Propán sa vyrába skvapalnením ropných plynov, ktoré vznikajú pri rafinácii ropy tlakom a pri nízkych teplotách. Do plynného stavu sa vracia až tesne pred vstupom do horáka - počas prepravy a v skladovacích nádržiach na pozemku zostáva v kvapalnom stave. Najmä z kvalitatívnych dôvodov spoločnosť TOMEGAS už mnoho rokov spolupracuje výlučne s osvedčenými dodávateľmi zo Západu, väčšinou z Nemecka. Propán (alebo zmes propánu a butánu) možno použiť pre akýkoľvek typ plynového kotla, zákazník nie je povinný robiť žiadne odbery, vždy zaplatí jednorazovú sumu za doplnenie nádrže a jeho spaľovaním nevznikajú takmer žiadne škodlivé emisie (vďaka tomu nie je potrebné kupovať emisné kvóty). Propán-bután je lacnejší, čistý propán má vyššie oktánové číslo a je čistejší s minimálnym obsahom síry. Pozostáva len z uhlíka a vodíka a má výhrevnosť 46,4 MJ/kg (najvyššia spomedzi palív).

www.tomegas.sk

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down