Prestížna svetová vinárska súťaž Concours Mondial de Bruxelles (CMB) sa uskutoční v bratislavskej Inchebe od 10. do 12. mája. Bude to po prvýkrát nielen na Slovensku, ale aj v krajinách bývalého východného bloku. Medzi uchádzačmi o usporiadanie jej jubilejného 20. ročníka bola aj ČR a Maďarsko.
BRATISLAVA. "Podujatie je zárukou kvality vín a je prospešné pre vinárov, ktorým získaná medaila s našim logom pomôže preniknúť na trh. Rekordný počet 8200 vzoriek pomôže aj distribútorom, aby sa zorientovali v širokej ponuke vín z rôznych kútov sveta," na dnešnej tlačovej konferencii vymenoval ciele podujatia prezident CMB Baudouin Havaux z Belgicka. Zároveň pripomenul, že 350 degustátorov bude pracovať v najlepších podmienkach a zároveň objavia pre seba nový vinársky región – Slovensko, kde budú mať aj exkurzie.
Podľa generálnej riaditeľky Slovenskej agentúry pre cestovný ruch Marty Kučerovej toto podujatie má veľký význam pre našu krajinu. Väčšina odborníkov sem príde po prvý raz a keďže sú to aj publikujúci vinári, budú príspevkami do rôznej tlače propagovať Slovensko. "Snažíme sa im spríjemniť pobyt aj čo sa týka služieb a gastronómie. Sme presvedčení, že urobíme dobrý dojem," uviedla M. Kučerová.
Hodnotiť sa bude podľa Stobodového systému Medzinárodnej únie enológov. Vína, ktoré získajú 95 a viac bodov sú označené ako výnimočné, s rozpätím 9O – 94 sú vynikajúce. Do súťaže je prihlásený aj rekordný počet vzoriek zo Slovenska 214, kým vlani ich bolo 50. "Počtom vzoriek ste sa zaradili na šieste miesto za Francúzsko, Španielsko, Taliansko, Portugalsko a Čile. ČR má 124 vzoriek, čo je približne rovnako ako pred rokom," pripomenul B. Havaux. Nielen pre slovenských vinárov bola výhoda, že vzorky nemuseli zasielať do Bruselu, ale ich odovzdali v Národnom salóne vín v Pezinku. Túto možnosť využili aj moravskí (124 vzoriek), maďarskí (16) a iní vinári.
"Zo 400 registrovaných vinárov sme pre exkurzie starostlivo vybrali 14. Každý degustátor navštívi tri, aby bližšie spoznali podmienky a proces výroby. Iba u nás môžu ochutnať Devín, Dunaj a iné šľachtené vína," pripomenula výkonná riaditeľka Zväzu výrobcov hrozna a vína na Slovensku Jaroslava Pátková. Súťaž CMB sa organizuje od roku 1994. Podľa B. Havauxa mimo Bruselu od roku 2006, aby spoznávali iné krajiny. Podujatie patrí medzi päť najvýznamnejších vinárskych na svete. Pre SR je to úspech keď si uvedomíme, že hostiteľmi minulých ročníkov boli známe vinárske mestá ako Bordeaux, Valencia, Palermo či Lisabon.
(tasr)