Cukrovarnícka kampaň, viažuca sa k rokom 2014 a 2015, priniesla na Slovensku rekordné výsledky. O podrobnostiach informovali novinárov v uplynulom týždni predstavitelia Slovenského cukrovarníckeho spolku (SCS).
BRATISLAVA. Z údajov, ktoré predstavitelia SCS poskytli zástupcom masmédií v Bratislave, vyplynulo, že v cukrovarníckej kampani 2014/2015 vyprodukovali oba cukrovary, pôsobiace na území SR, teda v Trenčianskej Teplej a v Seredi, spolu 213 266 ton cukru, čo predstavuje medziročný nárast o takmer 20 percent.
„Je to najvyššia produkcia, dosiahnutá v SR v období, ktoré nasledovalo po reforme cukrovarníckeho odvetvia v EÚ,“ konštatovali predstavitelia SCS. Z tohto dôvodu možno uplynulú cukrovarnícku kampaň na Slovensku právom považovať za rekordnú.
V roku 2014 sme cukrovú repu v SR pestovali na ploche 22 588 hektárov, pričom jej celková úroda predstavovala 1 milión 737 830 ton. Oproti pestovateľskému ročníku 2013 sa dosiahol takmer 30-percentný nárast celkovej produkcie cukrovej repy.
Významnou mierou sa medziročne zvýšili priemerné hektárové úrody. Kým v roku 2013 sa z jedného hektára pozberalo v priemere 57,18 tony repy, v roku 2014 to už bolo 76,93 tony cukrovej repy z jedného hektára.
Priemerná výmera na jedného pestovateľa v roku 2014 predstavovala 106,05 hektára. Na pestovaní repy sa podieľalo 213 subjektov, pričom ich počet medziročne stúpol o 19 pestovateľov.
(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)