Príroda je nevyspytateľná, horúčavy vystriedali mrazy, ochladenie, dážď a podľa toho sa aj vyskytujú choroby a škodcovia na poľných plodinách.
signalizačná správa
Obilniny
V prípade prekročenia kritického čísla kohútikov odporúčam ošetrenie skombinovať s ošetrením proti hubovým chorobám. Ošetruje sa, ak je počet lariev 0,6 a viac na jedno steblo.
Proti kohútikom sú autorizované pyretroidy cypermethrin, alpha-cypermethrin, deltamethrin, gamma-cyhalothrin, lambda-cyhalothrin, zeta-cypermethrin a beta-cyfluthrin, kombinácie pyretroidov cypermethrin + chlorpyrifos, deltamethrin + thiacloprid a chlorpyrifos.
Strukoviny
Väčšina prípravkov proti voške hrachovej účinkuje aj na obaľovača hrachového. Prezimuje ako vyvinutá larva v zámotku obalenom čiastočkami pôdy plytko v pôde. Kuklenie prebieha na jar, imága vylietajú koncom mája a v júni v čase tvorby kvetných pukov hrachu (v čase kvitnutia pšenice ozimnej). Imága sa živia nektárom kvetov a sladkými šťavami, ktoré vylučujú vošky. Samičky kladú vajíčka po jednom na spodnú stranu horných listov. Najväčšie kladenie vajíčok sa zhoduje s kvitnutím lipy veľkolistej. Vyliahnuté larvičky najskôr mínujú
listy, neskôr sa vžierajú do strukov, kde sa živia na povrchu semien. Dorastená larva prehrýza
v struku okrúhly otvor a spúšťa sa po vlákne, alebo po stonke dolu do pôdy. V čase zberu už väčšina lariev opustila struky. Biologickou ochranou je vypúšťanie vajíčkového parazita Trichogrammy v čase kladenia vajíčok. Postrek insekticídmi je na základe signalizácie náletu obaľovača hrachového pomocou feromónového lapača približne v čase dokvitania hrachu. Prah škodlivosti je rôzny, pri pestovaní hrachu na konzervárenské účely treba ošetrovať už pri liahnutí prvých lariev, čo zodpovedá objaveniu prvých imág v lapači. Hrach na zrno sa odporúča ošetrovať v čase masového liahnutia lariev pred ich vžieraním sa do strukov, čo zodpovedá počtu päť imág vo feromónovom lapači za deň (1 – 2 týždne po vrchole náletu).
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.