25.05.2016 | 06:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Aktuálne ošetrenie poľných plodín

Príroda je nevyspytateľná, horúčavy vystriedali mrazy, ochladenie, dážď a podľa toho sa aj vyskytujú choroby a škodcovia na poľných plodinách.

signalizačná správa

Obilniny

V prípade prekročenia kritického čísla kohútikov odporúčam ošetrenie skombinovať s ošetrením proti hubovým chorobám. Ošetruje sa, ak je počet lariev 0,6 a viac na jedno steblo.

Proti kohútikom sú autorizované pyretroidy cypermethrin, alpha-cypermethrin, deltamethrin, gamma-cyhalothrin, lambda-cyhalothrin, zeta-cypermethrin a beta-cyfluthrin, kombinácie pyretroidov cypermethrin + chlorpyrifos, deltamethrin + thiacloprid a chlorpyrifos.

Strukoviny

Väčšina prípravkov proti voške hrachovej účinkuje aj na obaľovača hrachového. Prezimuje ako vyvinutá larva v zámotku obalenom čiastočkami pôdy plytko v pôde. Kuklenie prebieha na jar, imága vylietajú koncom mája a v júni v čase tvorby kvetných pukov hrachu (v čase kvitnutia pšenice ozimnej). Imága sa živia nektárom kvetov a sladkými šťavami, ktoré vylučujú vošky. Samičky kladú vajíčka po jednom na spodnú stranu horných listov. Najväčšie kladenie vajíčok sa zhoduje s kvitnutím lipy veľkolistej. Vyliahnuté larvičky najskôr mínujú

listy, neskôr sa vžierajú do strukov, kde sa živia na povrchu semien. Dorastená larva prehrýza

v struku okrúhly otvor a spúšťa sa po vlákne, alebo po stonke dolu do pôdy. V čase zberu už väčšina lariev opustila struky. Biologickou ochranou je vypúšťanie vajíčkového parazita Trichogrammy v čase kladenia vajíčok. Postrek insekticídmi je na základe signalizácie náletu obaľovača hrachového pomocou feromónového lapača približne v čase dokvitania hrachu. Prah škodlivosti je rôzny, pri pestovaní hrachu na konzervárenské účely treba ošetrovať už pri liahnutí prvých lariev, čo zodpovedá objaveniu prvých imág v lapači. Hrach na zrno sa odporúča ošetrovať v čase masového liahnutia lariev pred ich vžieraním sa do strukov, čo zodpovedá počtu päť imág vo feromónovom lapači za deň (1 – 2 týždne po vrchole náletu).

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down