22.01.2019 | 09:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Africký mor ošípaných blízko južných hraníc

Blízko našich hraníc s Maďarskom pred pár dňami potvrdili u uhynutého diviaka pozitívny nález afrického moru ošípaných (AMO).

Uhynutého mladého diviaka s pozitívnym nálezom AMO našli približne 350 metrov od slovenských hraníc, kde najbližšou obcou je obec Drňa v okrese Rimavská Sobota.
„Táto oblasť zahrňuje systém poľovania, ochrany chovov, systém presunu mäsa a výrobkov z mäsa ošípaných. Chcem veľmi apelovať na verejnosť, aby bola všímavá a aby sa vyhýbala styku s podozrivými zvieratami. Robíme všetko preto, aby sa nestalo to, čo v Maďarsku,“ uviedol na tlačovej konferencii v Rimavskej Sobote prof. Jozef Bíreš, ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS SR).
Ako avizoval, aj keď Slovensko je krajinou bez potvrdeného výskytu agresívneho AMO, situácia aká nastala v Maďarsku je veľmi závažná a nepriaznivá. Preto v spolupráci aj so Zväzom chovateľov ošípaných na Slovensku (ZCHOŠ) apelujú na dodržiavanie opatrení, aby sa nielen vo veľkochove, ale rovnako aj v malochove ošípaných predišlo zavlečeniu nákazy do chovu.
„Upozorňujem drobných chovateľov, aby dodržiavali podmienky na ochranu svojho vlastného chovu a tým aj ochranu ostatných chovov. Komerčné chovy máme stopercentne pod biologickou ochranou,“ dodal Andrej Imrich, predseda ZCHOŠ.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách č. 4.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down