03.11.2017 | 10:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Africký mor ošípaných hrozí zo všetkých strán

Africký mor ošípaných už ohrozuje Slovensko zo všetkých strán. Na tlačovej besede to 27. októbra konštatovala Gabriela Matečná, ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

NITRA. Naša krajina je v obklopení krajín, kde vyčíňa africký mor ošípaných (AMO) - vysoko nákazlivá vírusová choroba domácich svíň, európskych diviakov, amerických diviakov a prasiat bradavičnatých, ktorá predstavuje vážnu hrozbu pre celý priemysel s ošípanými.
V auguste tohto roku bola nákaza zaznamenaná v Českej republike, na východe Moravy. „Africký mor ošípaných máme tesne za hranicami. Ide o ochorenie, ktoré okrem diviakov následne ohrozuje ošípané v hospodárskych chovoch. Nedávno sa nám podarilo ochrániť chovy hydiny pred vtáčou chrípkou, keď Slovensko bolo jedna z mála krajín, kde sa nevyskytla. Dúfame, že sa nám podarí zastaviť aj africký mor ošípaných, ktorý nás ohrozuje zo západu, severu, z východu, ale už aj z juhu. Túto hrozbu vôbec nepodceňujeme, práve naopak, robíme aktívne preventívne opatrenia,“ uviedla Gabriela Matečná.
„Nemáme vakcináciu, čiže nevieme proti AMO aktívne bojovať, takže musíme vstúpiť biologickými opatreniami, ktoré sú v kompetencii MPRV SR a ŠVPS SR. Chcela by som apelovať na všetkých farmárov, poľovníkov, občanov, aby nemanipulovali s uhynutými diviakmi a pri akomkoľvek podozrení okamžite kontaktovali príslušné regionálne pracovisko ŠVPS SR, prípadne hlavného hygienika či veterinára. Tiež v domácnosti je dôležité bezpečne manipulovať s ošípanými. Z našej strany robíme opatrenia, aby na veľkých farmách dodržiavali všetky bezpečnostné, hygienické a biologické opatrenia proti možnému zavlečeniu nákazy. Choroba nie je prenosná na človeka, ale opatrnosti nikdy nie je dosť. Slovenské chovy sú zatiaľ bezpečné,“ ubezpečila ministerka.

Celý článok je uverejnený v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č. 45.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down