13.12.2022 | 10:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Africký mor ošípaných opäť úraduje v Česku

V Českej republike sa takmer po piatich rokoch potvrdil africký mor ošípaných (AMO). Vyšetrenie v Štátnom veterinárnom ústave Praha potvrdilo nákazu u uhynutého prasiatka diviaka, ktoré bolo nájdené 1. decembra v obci Jindřichovice pod Smrkem v Libereckom kraji.

Miesto nálezu sa nachádza v blízkosti hraníc s Poľskom, kde sa ochorenie dlhodobo vyskytuje. Nákaza AMO je potvrdená tiež v Nemecku, Maďarsku, Rumunsku, Taliansku, Srbsku, Estónsku, Lotyšsku, v Litve a aj u nás na Slovensku. Najvážnejším rizikom je šírenie nákazy do chovov domácich ošípaných; v Európe bolo v období 21. až 28. novembra hlásených celkom 7 ohnísk AMO v chovoch domácich ošípaných (Rumunsko, Severná Macedónia).
„V podstate sme to už nejaký čas očakávali. Nákaza sa vyskytovala približne 10 až 12 kilometrov od našej hranice, preto bolo pred dvomi rokmi vyhlásené pásmo s intenzívnym odlovom pozdĺž hraníc s Poľskom, kde bolo lovcom vyplácané zástrelné za ulovené diviaky, aby sme čo najviac redukovali populáciu,“ uviedol Petr Šatrán, riaditeľ veterinárnej sekcie Štátnej veterinárnej správy ČR (SVS ČR).
Toto pásmo bolo 6. decembra zrušené a namiesto toho bolo vyhlásené tzv. pásmo infekcie okolo miesta čerstvého výskytu AMO vo Frýdlantsku s rozlohu približne 200 km², kde budú platiť mimoriadne veterinárne opatrenia. V úvodnej fáze epidémie nie je vhodné v okolí výskytu nákazy intenzívne loviť, mohlo by totiž dôjsť k jej šíreniu do ďalších oblastí. V oblasti bude zakázaný lov, bude nariadený zber uhynutých diviakov a ich vyšetrovanie. Takisto bude na danom území obmedzený pohyb ľudí a rovnako aj zákaz kŕmenia v tejto oblasti.

Celý článok je uverejnený v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 50.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down