10.04.2019 | 12:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Africký mor ošípaných v Číne zdražuje bravčovinu na celom svete

Bravčové mäso vo svete i v Česku zdražuje. Môže za to rozšírenie afrického moru v Číne, z ktorej pochádza polovica svetovej produkcie prasiat. V Česku za tri týždne vzrástla veľkoobchodná cena bravčoviny o 5 Kč na 41 Kč za kilogram (1,60 eura). Na pultoch predajní sa to zatiaľ neprejavilo. Informoval o tom portál iDNES.cz.

Čína v prvých mesiacoch tohto roku presviedčala svet, že má nákazu prasiat pod kontrolou. Protirečia tomu správy niektorých svetových a lokálnych novín, ale aj informácie zo svetového obchodu s mäsom.
Približne za pol roka od prvého výskytu choroby až do polovice marca zaznamenala Svetová organizácia pre zdravie zvierat (OIE) v Číne 115 ohnísk ochorenia, ktoré decimuje domáce chovy ošípaných. Epidémia sa dostala takmer do všetkých komerčne dôležitých čínskych regiónov.
Nemá to podstatný vplyv iba na Čínu, ale aj na celosvetový obchod s týmto mäsom. Odborníci sa obávajú, že do konca roku môže počet prasiat v krajine klesnúť v dôsledku moru o 13 % na 374 miliónov a objem vyprodukovaného mäsa o 5 % na 51,4 milióna ton. Počty ošípaných sa vlani v Česku znížili o 1,6 % na 1,05 milióna kusov. Ďalšie chovy sa rozhodli farmári zavrieť na začiatku tohto roku.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down