04.08.2020 | 01:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Africký mor ošípaných znepokojuje chovateľov

Výskyt afrického moru znepokojuje malých - domácich, ale i veľkých - profesionálnych chovateľov ošípaných.

Dňa 28. júla bol potvrdený pozitívny výsledok na africký mor ošípaných (AMO) u uhynutého diviaka v okrese Rožňava. Ide o prvé potvrdenie výskytu v danej oblasti. Diviak bol nájdený v katastri obce Hrhov, vzdialenom 3,5 km od slovensko-maďarskej hranice.
Na maďarskej strane sa nákaza u diviakov vyskytuje už dlhodobo a jej priame zavlečenie sa predpokladá diviačou zverou cez zelenú hranicu. Spôsob zavlečenia je predmetom epizootologického šetrenia. Príslušná Regionálna veterinárna a potravinová správa (RVPS) Rožňava vydá pre dané poľovné revíry opatrenia v zmysle platnej EÚ a SR legislatívy, ktoré majú zabrániť ďalšiemu šíreniu, resp. spomaleniu šírenia nákazy.

Zvýšia zástrelné

Nákaza bola 27. júla potvrdená aj v rimavskosobotskom regióne, čo je vysoko produkčná oblasť, pretože sa tam chová cca 15 % ošípaných z celkového objemu zvierat v slovenských chovoch (ide asi o 20-tisíc kusov ošípaných). Bezprostredne ohrozené sú špičkové farmy spoločnosti Pigagro Jesenské, Agroris Rimavská Sobota či PD Včelince, kde sa sústreďuje produkcia odstavčiat i výkrm ošípaných.
Chovatelia vyzývajú na maximálnu zodpovednosť a ostražitosť. „Navrhujeme kontrolovať malé domáce chovy ošípaných, šíriť osvetu medzi drobnými chovateľmi, aby dodržiavali veterinármi nariadené ochranné opatrenia - prezúvať sa, prezliekať, keďže AMO sa do chovov dá zavliecť len kontaktom, alebo cez nesprávne skladované krmivo či slamu,“ zdôraznil Rastislav Slocík, predseda Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Lučenci. Tá dostala verejný prísľub, že poľovníkom sa dvojnásobne zvýši zástrelné za ulovené diviaky a zabezpečí sa aj odbyt zdravého diviačieho mäsa.
Veterinári vyšetrujú zvieratá nielen na AMO, ale aj na trichinelózu, takže mäso z diviakov je bezpečné. Druhá vec je, že na trhu mäso nevidno, hoci štát investoval do nákupu špeciálnych chladiacich boxov, kde zvieratá odkladajú poľovníci, kým nie sú vyšetrené. Obchodné reťazce predávajú zväčša divinu zo zahraničia. To všetko by sa malo čoskoro vyriešiť, mäso by malo byť vákuovo balené a predávané prostredníctvom obchodnej siete.

Viac sa dočítate v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 32.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down