21.04.2023 | 01:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

AGRION: cesta pedagógov k najnovším informáciám

AGRION – Združenie dodávateľov pôdohospodárskej techniky v SR usporiadalo v dňoch 28. a 29. marca 2023 dvojdňové školenie, určené pre vyučujúcich a majstrov odborného výcviku vybraných SOŠ. K téme Využitie techniky v systéme presného poľnohospodárstva boli prizvaní lektori vybraní z najlepších odborníkov z radu členov združenia a spolupracujúcich organizácií, ktorí sa postarali o prezentáciu najnovších trendov v našom sektore.

Dvojdňové školenie sa uskutočnilo v CoWorkingovom centre Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre a otvorili ho zástupcovia združenia Agrion, jeho riaditeľ Ing. Juraj Huba, prezident združenia Ing. Peter Matejovič a rektorka Slovenskej poľnohospodárskej univerzity doc. Ing. Klaudia Halászová, PhD.

„Naši členovia sa k takémuto typu školení stavajú veľmi ústretovo. Za tieto dva dni sa máte možnosť stretnúť so špičkovými odborníkmi, ktorý sú v neustálom kontakte s poprednými výrobcami poľnohospodárskej techniky. Verím tomu, že získané vedomosti pomôžu pri učení žiakov, aby prišli do praxe, alebo sa dostali na univerzitu a pokračovali v ďalšom štúdiu,” otvoril školenie prezident združenia AGRION, Ing. Peter Matejovič.

„Veľmi si vážime prácu stredoškolských pedagógov keďže aj naša univerzita sa už dlhé roky intenzívne venuje doplňujúcemu pedagogickému štúdiu. Aké nadšenie vzbudíte vy u stredoškolských študentov,  to sa potom odrazí aj na záujme o naše študijné programy na univerzite. V tomto sme spolu na jednej lodi, stredné školy, vysoké školy a prax, ktorá má študentom ukázať, že ak absolvujú naše odbory, môžu vo zvyšku svojho života robiť zaujímavú prácu,“ privítala účastníkov školenia v priestoroch univerzity rektorka Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre, doc. Ing. Klaudia Halászová, PhD. 

Zamerané na trendy v zberovej technike

Prvým prednášajúcim počas dvojdňového školenia pedagógov bol zástupca spoločnosti Agroservis spol. s.r.o., Ing. Peter Mihaľ, ktorý patrí medzi najväčších odborníkov na obilné kombajny na Slovensku. Ten sa vo svojej prednáške zameral na problematiku využitia obilných kombajnov v presnom poľnohospodárstve. V začiatku svojej prezentácie ozrejmil základné pojmy z hľadiska konštrukcie obilných kombajnov a spôsobu výmlatu zrna. Zároveň poukázal na to, že obstarávacia cena strojov sa neustále zvyšuje, k čomu prispieva zvýšený dopyt, nedostatok čipov, či inflácia a tak je podľa jeho slov žiadúce využívať všetky stroje čo možno najefektívnejšie. 

„V minulosti služby stáli okolo 50 – 55  EUR za hektár pokosenej úrody a očakávame, že v najbližších rokoch pôjdu niekde na úroveň 70 EUR za hektár. Pri týchto cenách by sme mali klásť veľký dôraz na kvalitu zberu, straty, poškodenie zrna či spotrebu pohonných hmôt. Toto všetko totiž na konci dňa vplýva na ziskovosť poľnohospodárskeho podniku,“ vysvetľuje v úvode zástupca spoločnosti Agroservis, ktorý zároveň predstavil momentálnu ponuku obilných kombajnov značky John Deere a ich technické riešenia. Podľa slov Ing. Petra Mihaľa sú dnes akceptované už len straty pri zbere, ktoré sa pohybujú na úrovni pod 1,0 %, no nie každý poľnohospodársky podnik si dá tú námahu, aby zistil, či je tomu aj v skutočnosti tak.

Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down