08.06.2018 | 08:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Agrion chce súťažou vzbudiť záujem študentov o prácu v agrorezorte

Študenti odboru agromechatronik si zmerali sily v prvom ročníku súťažného podujatia Agromechatronik roka 2018. Vzdelávaco-súťažné podujatie zorganizovalo Združenie dodávateľov pôdohospodárskej techniky v SR Agrion, ktoré pripravilo program nielen pre študentov, ale aj učiteľov a majstrov odborného výcviku. Súčasťou programu bola aj prehliadka najmodernejšej pôdohospodárskej techniky. "Podľa našich skúseností je vybavenie škôl pôdohospodárskou technikou značne zastarané, je v našom záujme ukázať žiakom, kde sa v súčasnosti nachádza moderná technika v tomto odbore," skonštatoval riaditeľ sekretariátu Agrionu Juraj Huba.

Maturitný odbor agromechatronik študuje v troch stredných odborných školách necelá tridsiatka študentov v prvom ročníku. "Odbor je v experimentálnom overovaní. Naším zámerom bolo, aby sa rozložil rovnomerne na území Slovenska. V súčasnosti sa dá študovať na stredných odborných školách v Pruskom, Rimavskej Sobote a Moldave nad Bodvou. Záujem o štúdium bol v prvom roku pomerne dobrý, prijali by sme však ešte väčší počet študentov," uviedol Huba. Podľa jeho slov 52 firiem zamestnávajúcich zhruba 800 ľudí, ktoré zastrešuje Agrion, by ročne potrebovalo 40 servisných technikov.
Na súťaži si svoje vedomosti preverilo 24 študentov, ktorí súťažili v dvoch častiach, teoretickej a praktickej. V teoretickej časti dominovali otázky týkajúce sa deviatich odborných oblastí. Podľa Hubu výsledky potvrdili, že na odbor sa prihlásili aj veľmi dobrí žiaci zo základných škôl. Z celkovo 46 otázok ani jeden účastník nezískal menej ako 20 bodov. Víťazom teoretickej časti súťaže sa stal Ján Repák zo Strednej odbornej školy technickej a agropotravinárskej v Rimavskej Sobote. Praktická časť pozostávala zo správneho čítania technických výkresov. Najlepší účastník z každej školy absolvuje spolu so svojím učiteľom exkurziu do jedného z výrobných závodov v Rusku, Nemecku alebo vo Francúzsku. "Aj týmto spôsobom chceme študentov čo najlepšie pripraviť na prax a motivovať ich. V priamom kontakte so zástupcami firiem majú možnosť vidieť, že nebudú mať problémy s uplatnením sa na trhu práce," skonštatoval Huba.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down