24.02.2015 | 12:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Agrofert dokončuje detaily modernizácie Dusla Šaľa

Chemicko-poľnohospodársky koncern Agrofert multimiliardára a českého ministra financií Andreja Babiša už dokončuje detaily modernizácie svojej najväčšej chemickej továrne na Slovensku, Dusla Šaľa. Projekt, na ktorý firma dostala dotáciu 58 miliónov eur, najvyššiu v histórii SR, spustí koncom tohto roka. Uviedol to na svojej internetovej stránke pražský denník E15.

Cieľom modernizácie Dusla Šaľa je zvýšenie energetickej efektivity a zníženie produkcie emisií tak, ako to od firmy vyžaduje Európska únia. Modernizáciu prevádzky vykoná pôvodne francúzska nadnárodná spoločnosť Technip. "Licenčná technológia pochádza od dánskej firmy Haldor Topsoe. My teraz pracujeme na dokumentácii," potvrdil etapu príprav hovorca Agrofertu Karel Hanzelka.
Dánsky dodávateľ sa podpísaným kontraktom chváli aj na svojich internetových stránkach. Škandinávske technológie začnú do zastaranej továrne v Šali montovať koncom tohto roka.
"Uvedenie do prevádzky predpokladáme na jar 2018," dodal Hanzelka.
Nové technológie znížia produkciu emisií a náklady a energie. Tie Babišov Agrofert trápili natoľko, že zvažoval odchod zo Slovenska. Poplatky za energie na Slovensku patria totiž k najvyšším v Európe. Agrofert tu zaťažujú najmä distribučné poplatky za zemný plyn. Tie sú dvojnásobné oproti Česku a v porovnaní s Nemeckom dokonca štvornásobné. Agrofert preto hrozil presunom výroby zo Šale do Lovochemie v Lovosiciach alebo do Nemecka. Projekt s vládnou podporou má umožniť zachovanie približne 1800 pracovných miest.
Práve pre hrozbu prepúšťania slovenská vláda cúvla a ponúkla koncernu nadštandardnú dotáciu. Agrofert za to sľubuje veľké investície až vo výške 300 miliónov eur.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down