05.12.2019 | 08:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Agropotravinári z V4 vnímajú dohody EÚ s tretími krajinami ako rizikové

Poľnohospodári a potravinári krajín V4 vnímajú obchodné dohody Európskej únie s tretími krajinami ako rizikové. Ide najmä o poslednú uzatvorenú dohodu medzi EÚ a krajinami združenia Mercosur (Brazília, Argentína, Paraguaj, Uruguaj), ktorá je pre európskych poľnohospodárov rizikom.

Vyjadrili sa tak na spoločnom rokovaní agropotravinárskych samospráv krajín vyšehradského regiónu, ktoré sa uskutočnilo v poľskom mestečku Kazimierz Dolny. Uviedla to Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK). Komoru na stretnutí zastupoval jej podpredseda Miroslav Štefček.
Agropotravinárske samosprávy Slovenska, Českej republiky, Maďarska a Poľska majú podľa nej pocit, že EÚ ich "predala" v prospech strojárskeho a automobilového priemyslu, ktoré budú z dohody profitovať. Veľkým rizikom je podľa agrokomôr aj blízkosť Ukrajiny a otváranie sa trhu EÚ jej lacným výrobkom. Cestou, ako bojovať s touto situáciou, je podpora značky kvality EÚ a zvýšenie exportu do Ázie, ktorej obyvateľstvu sa zvyšuje kúpna sila a oceňuje kvalitu.
Ďalšou oblasťou, na ktorej treba podľa Holéciovej zapracovať, je kontrola celého procesu produkcie v tretích krajinách, aby sa na Slovensko nedostávali tovary vyprodukované pri podstatne nižších štandardoch ako v EÚ.
Holéciová dodala, že budúce rokovanie agrárnych samospráv V4 sa uskutoční v marci 2020 v Maďarsku. Pozvánku dostanú aj ministri poľnohospodárstva krajín V4 a novo vymenovaný poľský komisár pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka Janusz Wojciechowski.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down