11.09.2014 | 11:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Agrorezort chce obnoviť melioračné sústavy aj z peňazí agropodnikateľov

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR plánuje obnoviť 195 závlahových systémov TPC HYY a ďalších 269, ktoré sa v súčasnosti neprenajímajú ani nevyužívajú, ponúknuť na odpredaj alebo pristúpiť k ich likvidácii. Dôležitou súčasťou plnohodnotného fungovania je tiež udržiavanie aspoň 10 odvodňovacích čerpacích staníc v prevádzkyschopnom stave a rekonštrukcia siete odvodňovacích kanálov v dĺžke 512,656 kilometra.

"Stanovujeme novú koncepciu revitalizácie hydromelioračných sústav na Slovensku. Prinesie niekoľko výrazne efektívnejších spôsobov fungovania poľnohospodárskej výroby v rámci rôznych klimatických zmien," povedal pre TASR hovorca rezortu Peter Hajnala. Koncepcia ponúka nový pohľad na rekonštrukcie a modernizácie závlahových a odvodňovacích systémov. "Smerodajnými boli pôdno-klimatické podmienky, v rámci ktorých sa skúmal vývoj výskytov extrémneho počasia, to znamená agronomické sucho a prívalové dažde," doplnil Hajnala.
Podľa predsedu Zväzu poľnohospodárskych družstiev a obchodných spoločností Milana Mišánika opatrenia sú potrebné, prispieť na ne však budú musieť aj agropodnikatelia. "Na pokrytie prevádzkových nákladov budú prevádzkovatelia týchto sústav vyžadovať poplatky. Zatiaľ je otázne, či agropodnikatelia budú ochotní spolufinancovať tieto náklady. Všetci čakáme na schválenie Programu rozvoja vidieka na roky 2014 až 2020 Bruselom, keďže v tomto roku podnikáme v provizórnom prechodnom období. V budúcom roku, po schválení programu a následne aj domácej dotačnej politiky, sa všetci agropodnikatelia rozhodnú, do ktorých oblastí budú ďalej investovať," domnieva sa Mišánik.
Revitalizácia hydromelioračných sústav dokáže zabezpečiť nielen potravinovú bezpečnosť Slovenska, ale aj zabrániť dlhotrvajúcej devastácii tohto majetku.
Ministerstvo počas tohto týždňa predstavilo zástupcom poľnohospodárov, farmárom a odbornej verejnosti aj aktuálnu koncepciu podpory pre malých, mladých a rodinných farmárov, ktorá poľnohospodárske odvetvie vníma ako rozhodujúce pre tvorbu pracovných príležitostí. Za priority považuje vytvorenie dobrých podmienok pre podnikanie mladých, malých a rodinných farmárov v rezorte, riešenie generačnej výmeny a podporu zamestnanosti na vidieku, ako aj podporu diverzity štruktúry poľnohospodárskych podnikov, zvýšenie životaschopnosti fariem a ich integráciu do potravinovej vertikály.
Informačné dni agrorezortu sa uskutočnili už v Košiciach a v Banskej Bystrici, dnes sú v Dunajskej Strede a v piatok (12. 9.) budú v Nitre.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down