15.05.2023 | 04:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Agrorezort musí podľa J. Bíreša s EÚ rýchlo riešiť dovoz komodít z Ukrajiny

Jednou z prvých úloh v agrorezorte bude rýchle vyrovnanie sa s dovozom ukrajinských agrokomodít v diskusii s Európskou komisiou (EK).

Uviedol to na tlačovej konferencii nový minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Jozef Bíreš. Riešiť chce tiež Pôdohospodársku platobnú agentúru (PPA) a Slovenský pozemkový fond (SPF).
        "Priorít v rezorte je veľa, ale s čím sa musíme veľmi rýchlo vyrovnať, je otázka dovozu ukrajinských komodít spolu s Európskou komisiou tak, aby sme na jednej strane Ukrajine pomohli, ale na druhej strane aby potraviny dovážané na slovenský trh spĺňali všetky podmienky zdravotnej garancie," spresnil. To podľa neho nadväzuje na procesy organizácie úradných kontrol a zvýšenia kapacity laboratórií.
        Bíreš s blížiacou sa žatvou vníma ako potrebné nájsť riešenie pre slovenských pestovateľov, ktorí majú v skladoch minuloročné obilie. Otázky, ktorým sa nový šéf rezortu bude venovať s veľkou pozornosťou, sú vysoké ceny potravín a potravinová inflácia.
        "Veľmi chcem posunúť dopredu reštrukturalizáciu platobnej agentúry, ktorá musí napredovať ďalej. Musíme ukončiť audit tejto organizácie z pohľadu Európskej komisie, ale hlavne urýchliť procesy udeľovania vypísaných výziev," podčiarkol.
        "Veľmi dôležitou otázkou je aj Slovenský pozemkový fond, ktorý v poslednom období zlyháva a robí veľké problémy najmä poľnohospodárom. Táto otázka je veľmi aktuálna," dodal Bíreš.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down