09.12.2014 | 12:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Agrorezort neúmerne kráti podpory v znevýhodnených prírodných oblastiach

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR neúmerne kráti podpory v znevýhodnených prírodných oblastiach. Uviedol to dnes podpredseda mimoparlamentnej Slovenskej národnej strany (SNS) Vladimír Chovan.

SNS víta legislatívnu iniciatívu rezortu pôdohospodárstva na podporu mladých a malých poľnohospodárov, žiada však, aby agrorezort venoval rovnakú pozornosť aj hospodáreniu v horších prírodných podmienkach a primerane navýšil finančné prostriedky na tento účel.
Vo svete sa podľa Chovana malým a mladým farmárom poskytuje podpora, aj keď sa takejto produkcii venujú pri svojom podnikaní okrajovo. "Čo agrorezort u nás považuje za 'hlavné' podnikanie, doteraz nespresnil. Pre malých podnikateľov je na podporu pripravená smiešna suma, len 1,5 milióna eur, čo vystačí na podporu len stovky malých podnikateľov počas siedmich rokov. To pripomína viac propagačnú agendu ako skutočnú podporu malého podnikania," upozornil.
Živočíšnu výrobu v slovenských podmienkach zabezpečovali podľa neho doteraz najmä podniky a poľnohospodári vo výrobných oblastiach s nižšou kvalitou pôdy v podhorských a horských oblastiach.
Rezort pôdohospodárstva podľa Chovana predstavil v týchto dňoch výrazné zníženie podpôr hospodárenia v znevýhodnených prírodných oblastiach do roku 2020, ktoré vyvolalo medzi dotknutými subjektmi zdesenie a oprávnené starosti o udržanie chovov hospodárskych zvierat. Tieto podpory podnikania pritom patria v EÚ k ekonomicky najopodstatnenejším, objektívnym a nedeformujúcim trhové prostredie. Prispievajú k zvýšeniu výnosov z menej rentabilnej výroby. Výpadok ich produkcie nedokážu nahradiť žiadni iní slovenskí poľnohospodári.
"SNS preto žiada rezort pôdohospodárstva, aby navýšil rozpočet platieb pre oblasti s prírodnými alebo inými osobitými prírodnými obmedzeniami," dodal podpredseda SNS.
(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down