28.12.2021 | 08:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Agrorezort pokračuje v otvorenej komunikácií s DG AGRI o transformáci PPA

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR pokračuje v otvorenej komunikácii s DG AGRI o transformácii Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA). Informoval o tom odbor komunikácie MPRV.

Ako ďalej spresnil, Generálne riaditeľstvo pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka Európskej komisie (DG AGRI) zaslalo slovenskej strane v rámci širokej komunikácie vo veci očisty PPA v kontexte akreditácie a transformácie odporúčania na dosiahnutie plného výkonu PPA v zmysle stanovených štandardov. Definuje dodatočné odporúčania v oblasti organizačnej štruktúry, ľudských zdrojov, kontroly a monitoringu žiadostí, konfliktu záujmov a digitalizácie.
      Podľa MPRV je potrebné uistiť DG AGRI, že zavedené opatrenia, implementované v rámci plnenia akčného plánu, plne fungujú v praxi, keďže väčšina z nich sa zaviedla iba pred niekoľkými mesiacmi. Preto požiadalo DG AGRI o zasielanie reportov o plnení týchto opatrení a odporúčaných zmien raz za dva mesiace od februára 2022.
      Uvedené podľa agrorezortu vyplýva aj z požiadaviek výboru Európskeho parlamentu pre rozpočet, ktorého členovia sa aktívne zaujímajú o právne doriešenie kauzy Dobytkár, v ktorej bude otvorené hlavné pojednávanie na Špecializovanom trestnom súde 25. februára.
      "Vítam, že DG AGRI pozorne sleduje výsledky procesu očisty a transformáciu našej Pôdohospodárskej platobnej agentúry," zhodnotil minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan (nominant OĽANO).
      Podľa svojich slov rozumie, že DG AGRI sa potrebuje opakovaným monitorovaním uistiť, že sa v PPA nebude opakovať situácia, ktorá tam panovala za vlád strán Smer-SD a SNS. "Je v našom záujme, aby sme plne očistili meno PPA a Slovenskej republiky a obnovili voči nám dôveru zo strany orgánov Európskej únie. Z toho dôvodu poskytneme DG AGRI všetky požadované informácie a budeme ho pravidelne v požadovanom dvojmesačnom intervale informovať o plnení stanovených kritérií. Nepochybujem o tom, že Brusel presvedčíme a v plnom rozsahu potvrdíme, že PPA funguje plne podľa požiadaviek európskej, ako i národnej legislatívy," dodal Vlčan.
      Zároveň víta zvýšený záujem zo strany europoslancov EÚ o dianie v PPA, ktorý dosiaľ dlhodobo absentoval. "Musí vychádzať z riadne prevereného stavu. Ak europoslanci prejavia záujem sa uistiť o všetkých krokoch, ktoré sme vykonali, som kedykoľvek pripravený ich celým procesom detailne previesť," uzavrel.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down