04.04.2023 | 02:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Agrorezort zavádza spoločný výkon dozoru nad dovozom obilnín z Ukrajiny

Agrorezort zavádza nepretržitý spoločný výkon dozoru nad dovozom obilním z Ukrajiny, respektíve nad jeho tranzitom cez územie SR.

Informovala o tom generálna tajomníčka služobného úradu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Zuzana Nouzovská, za účasti predstaviteľov Finančnej správy SR, Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho (ÚKSUP) a Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR.
        "Z Ukrajiny dovezená pšenica, kukurica, olejniny alebo múky musia spĺňať tie isté kvalitatívne a bezpečnostné kritériá ako tie, ktoré produkujú naši producenti. Pristupujeme k spoločnému výkonu dozoru nad pohybom inkriminovaných tovarov na Slovensku v spolupráci s Finančným riaditeľstvom, za účasti našich kontrolných inštitúcií - ŠVPS SR a ÚKSUP-u," spresnila.
        "Príslušníci finančnej správy budú na našej hranici plombovať všetky zásielky s obilím, ktoré budú tranzitovať ďalej. Tie, ktoré podľa dokumentov majú cieľ na Slovensku, budú kontrolované ŠVPS SR, ak je zásielka určená na potravinárske účely a pokiaľ je určená na osev a ako krmivo, skontroluje ju Ústredný kontrolný a skúšobný ústav poľnohospodársky," oznámila Nouzovská.
        Kontrolovať sa podľa nej budú rezíduá pesticídov, iných látok a aj kvalitatívna trieda, ktorá musí byť na úrovni, ako sa požaduje od domácich pestovateľov. "Veríme, že takto zabezpečíme kontrolu nad všetkým dovážaným obilím, nielen na ochranu domáceho, ale aj európskeho otvoreného trhu," dodala Nouzovská. MPRV podľa nej v súvislosti s dovozom obilia z Ukrajiny zriadilo emailovú adresu na nahlasovanie podnetov, a to obilie@land.gov.sk.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down