16.03.2018 | 01:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Agrorezort zrušil informačné embargo súvisiace s talianskymi firmami na východe SR

Gabriela Matečná, podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV SR) a Juraj Kožuch, generálny riaditeľ Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) poskytli mienkotvorným médiám komplexné informácie o poľnohospodárskych podporách na východe Slovenska. Zrušenie informačného embarga ministerstvu i agentúre umožnili orgány činné v trestnom konaní.

„Bezodkladne, ako nám to orgány činné v trestnom konaní umožnili, rozhodli sme sa poskytnúť médiám komplexné informácie o poľnohospodárskych podporách vyplatených talianskym firmám pôsobiacim na východnom Slovensku. Zozbierali sme údaje o všetkých druhoch vyplatených podpôr od vzniku Pôdohospodárskej platobnej agentúry v roku 2004. Dávame ich k dispozícii investigatívnym tímom novinárom,“ vyhlásila Gabriela Matečná, podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (nom. SNS). Transparentnosť agrorezortu je od nástupu jednou z priorít aktuálneho vedenia. PPA pritom po nástupe nového vedenia začala zverejňovať a zverejňuje informácie aj nad rámec zákona.

Informačné embargo na údaje, ktoré môžu súvisieť s prípadom vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice, zaviedol agrorezort na základe súčinnosti s orgánmi činnými v trestnom konaní 28. februára 2018. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR zverejňuje tieto informácie po tom, ako dostal od orgánov činných v trestnom konaní informáciu, že riziko možného zmarenia vyšetrovania pominulo. Agrorezort tak nielen neposkytoval informácie, ale ani nemohol reagovať na viacero chybných informácií, ktoré z úst viacerých politikov a v médiách zazneli.

„Verejnosť má právo na kontrolu financií vynakladaných štátom. Našim cieľom je plná digitalizácia PPA. Všetky informácie tak budú nielen plne dosledovateľné, ale zrýchlia sa aj procesy a vyplácanie podpôr a verejnosť bude mať o poskytnutých podporách prehľad,“ uviedol Juraj Kožuch, generálny riaditeľ PPA.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down