13.06.2016 | 11:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Agrotechnika v presnom poľnohospodárstve

Výrobné postupy poľnohospodárskych plodín sa vykonávajú v otvorenej krajine. Väčšina pracovných operácií v rastlinnej výrobe je viazaná na parcelu ako celok. Týka sa to spravidla obrábania pôdy, sejby, hnojenia, chemickej ochrany či závlah.

Vieme že každá parcela je z hľadiska svojich vlastností iná. Nezriedka sú ale aj významné rozdiely v rámci jednej parcely. Tieto môžu byť dlhodobé dané konfiguráciou terénu napríklad rôzna svahovitosť, iný pôdny druh. Medzi krátkodobé rozdiely v rámci jednej parcely môžeme zaradiť zmeny v obsahu živín, zamokrenie po výrazných zrážkach, utlačenie niektorej časti prejazdom techniky a podobne. Hovoríme o variabilite pozemku. Ak uplatňujeme technológiu pestovania plodín, ktorá bude zohľadňovať priestorovú rozdielnosť na parcele realizujeme princípy presného poľnohospodárstva. 

       Pre úspešné  vykonávanie pracovných postupov presného poľnohospodárstva je dôležité nielen variabilitu vlastností poznať, ale ich aj priestorovo lokalizovať. Cieľom je, aby pracovné postupy boli vykonané správnym spôsobom v optimálnom čase na potrebnom mieste. Preto sa presné poľnohospodárstvo niekedy nazýva aj technológia s priestorovo diferencovanými vstupmi. Pojem presné poľnohospodárstvo však nesmie vytvárať dojem, že súčasné pestovateľské technológie sú nepresné. Vytvára sa len dokonalejší systém informácií a riadenia s cieľom zvýšenia efektívnosti výroby. Na základnú identifikáciu parcely (presná poloha lokality, plocha, obvod) využívame prenosné prístroje Globálneho navigačného systému. Tieto geodetické údaje sú následne pri  mapovaní variability spájané s konkrétnymi vlastnosťami pozemku (pôdne charakteristiky, obsah živín, pôdna reakcia, zhutnenosť pôdy, úrody na danej časti pozemku, prípadne iné).

Prof. Dr. Ing. RICHARD POSPIŠIL

                                                              Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre

Viac v RN č. 24

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down