17.11.2014 | 04:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Aj pod Spišským hradom sa dá dobre gazdovať

Na miestach niekdajších poľnohospodárskych družstiev dnes v nejednom prípade úspešne fungujú rôzne obchodné spoločnosti s agrárnym zameraním. Jedna z nich hospodári aj na pozemkoch bývalého Agrodružstva Studenec, v okrese Levoča, a za desaťročie existencie sa vyprofilovala na úspešný subjekt poľnohospodárskej výroby.

STUDENEC. Na našu otázku, čo bolo dôvodom, že aj po tom, ako sa Agrodružstvo v Studenci dostalo do finančných problémov a bolo v exekúcií, našli sa odvážlivci, ktorí sa rozhodli v tejto oblasti podnikať, odpovedal Ing. Ján Špiner, riaditeľ spoločnosti HORTIP, s. r. o.

„Keďže podnik bol v exekúcií, a členovia družstva chceli zostať pracovať na poľnohospodárskej pôde i v maštaliach, a nie rozširovať rady nezamestnaných, zaujímali sme sa o možnosť podnikať pod Spišským hradom,“ spomína riaditeľ a pokračuje: „Výhodou bola dobrá úrodnosť tunajších polí a vyhovujúca poloha jednotlivých parciel s malými dopravnými vzdialenosťami. Nová spoločnosť v dražbe odkúpila všetok hnuteľný a nehnuteľný majetok. V prvom rade však zrušila neekonomický chov ošípaných, hoci šlo o šľachtiteľský chov plemena Biele ušľachtilé a Pietrain. V starých objektoch, pri malej norme obsluhy, bol chov ošípaných vysoko stratový. Potom prišiel na rad dobytok. Pôvodný pinzgauský dobytok firma nahradila slovenským strakatým a holsteinsko-frízskym dobytkom. Nepotrebnú techniku, prevažne bez zostatkovej hodnoty, nová spoločnosť odpredala, a zo sesterskej spoločnosti sa doviezli novšie a výkonnejšie stroje i závesné náradie.“

Najťažšie bolo presvedčiť ľudí

„Pravdu povediac, najťažšie bolo presvedčiť ľudí, či už zamestnancov alebo majiteľov pôdy, že konateľ, Ing. Václav Trtek, to s podnikaním pod Spišským hradom myslí naozaj seriózne,“ priznáva riaditeľ ťažkosti pri rozbiehaní firmy. „Po náročných rokovaniach s vlastníkmi, najmä v obci Ordzovany, sa nám napokon podarilo presvedčiť najväčšieho vlastníka pôdy. Postupne sme sa dopracovali k výmere 1320 hektárov poľnohospodárskej pôdy. Najťažšie bolo vysvetliť ľuďom, že nemôžeme robiť všetko. Prestali sme pestovať zemiaky, a po viacerých neúspešných rokoch aj repku ozimnú. Osevný postup sa u nás začína tvoriť podpísaním zmluvy na odber tej ktorej komodity. Z výrobných pracovníkov sme neprepustili nikoho. Počty zamestnancov sme redukovali prirodzeným spôsobom - odchodom do dôchodku. Kto chcel odísť dobrovoľne, tomu sme to však umožnili. V sezóne zamestnávame 24 až 25 pracovníkov, a v zimnom období 18 či 19 ľudí. Teší nás, že hlavne do živočíšnej výroby sa k nám hlásia aj mladí ľudia,“ poznamenáva šéf firmy.

(Viac sa dočítate v Roľníckych novinách)

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down