03.10.2022 | 05:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Aká bude budúcnosť chovu kôz na Slovensku?                

Chov kôz má na našom území dlhoročnú tradíciu. Spočiatku bolo zastúpenie plemien kôz na Slovensku len strohé. Početnosť zvierat však ďaleko prevyšovala súčasné stavy. Prioritné bolo zameranie na produkciu mlieka, mliečnych výrobkov a kvalitnej kozľaciny.

Aj v súčasnosti tvoria väčšiu časť populácie dojné plemená kôz, ktoré sú chované za účelom produkcie mlieka. Väčšina chovateľov sa orientuje na predaj produkcie vo forme natívneho mlieka a časť vo forme kozích výrobkov. Spotrebitelia ocenia čerstvé kozie mlieko, ktoré je nutrične jedinečné, alebo tiež chuťovo zaujímavé kozie výrobky.
Znateľne menšiu časť populácie kôz tvoria kozy špecializovaných mäsových plemien. Typickým predstaviteľom takéhoto mäsového plemena kôz je napríklad búrska koza. Produkcia vysokokvalitného mäsa sa zvyčajne realizuje vo forme predaja kozliat na jatočné účely. V posledných rokoch tiež rastie záujem o takzvané hobby plemená kôz.

Aj napriek stúpajúcemu číslu je počet kôz chovaných na území Slovenska relatívne nízky. Chov kôz dnes môžeme priradiť k drobnochovu. Počet zvierat na jednom chove sa zvyčaje pohybuje len v malých číslach. Priemerný počet chovaných kôz na jednej farme je podľa aktuálnych údajov na úrovni 3,5 kozy na jeden chov. Z tohto pohľadu je chov kôz oproti iným hospodárskym zvieratám špecifický.
Centrálna evidencia hospodárskych zvierat (CEHZ) aktuálne eviduje 20 721 kôz chovaných na 5 877 farmách. Ak porovnáme údaje z predchádzajúcich rokov zistíme, že oproti minulému roku vzrástol počet kôz o viac než 2 000, a oproti roku 2016 tento počet vzrástol o viac než 3 000 capov a kôz chovaných na Slovensku. Počet registrovaných fariem za posledných šesť rokov stúpol zo 4 076 na spomínaných 5 8777, čo v priemere predstavuje každoročný vznik zhruba 300 fariem.

Viac sa dočítate v príspevku Ing. ANDREJA SMETANKU zo Zväzu chovateľov oviec a kôz na Slovensku - v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 40.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down