18.09.2020 | 11:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Aké boli DOD v Land Technologies?

V dňoch 8. - 9. 9. 2020 sa v Lužiankach pri Nitre uskutočnili Dni otvorených dverí spoločnosti Land Technologies. Novinkou bolo konanie sa podujatia počas dvoch dní, no ako sme už zvyknutí, okrem staticky vystavených strojov a dobrého jedla, prišli na rad i praktické ukážky strojov väčšiny portfólia firmy, a tak sa návštevníci mali na čo pozerať. Tentoraz bola pozornosť upriamená najmä na chemickú ochranu rastlín a pôdoochranné technológie.

Po poľných raňajkách a úvodnom privítaní sa šlo hneď na vec. Ako sme už načrtli, ako prvé prišli na rad stroje na chemickú ochranu rastlín holandského výrobcu Agrifac, ktoré sa na našich poliach tešia čoraz väčšej obľube. Nejde však len o hydraulicky nastaviteľnú výšku podvozku do 2,0 m, ktorá je na trhu unikátom a vďaka ktorej sú tieto stroje využiteľné pri pestovaní poľných plodín i vo vysokom štádiu vegetácie. Najnovšia generácia strojov Agrifac Condor totiž disponuje omnoho silnejším arzenálom, a tým nemyslíme len nový motor Cummins s výkonom 286 k. Už v základnej výbave sú postrekovače vybavené stabilným podvozkom so vzduchovým odpružením a postrekovacími ramenami až do šírky pracovného záberu 55 m. Obľúbeným a efektívnym pomocníkom, ktorým je možné na želanie Condor vybaviť je systém HTA (HighTechAirPlus), vďaka ktorému je možné aplikovať postrek v rôznom kvapkovom spektre a dosiahnuť tak bezkonkurenčnú pokryvnosť rastlín. Práve tento systém bol jeden z tých, ktoré predviedli zástupcovia spoločnosti počas praktických ukážok. Výbava stroja zahrňa ako kontrolu sekcií, tak i vypínanie jednotlivých dýz. MountainMasterPlus, ďalší unikátny systém demonštrovaný aj v Lužiankach umožňuje vykonávať postrekové práce aj v strmých svahoch, kde sa stroj Agrifac Condor vyrovná až s 32%  bočným náklonom. Postrekovač pri demonštrácii tohto systému vyliezol na kopec tak, že jeho nádrž aj ramená ostali vo vodorovnej rovine – menila sa len výška podvozku a to automaticky. StrictSprayPlus (SSP) je systém, ktorý sa stará o elektronické riadenie dýz. Každá dýza si tak reguluje prietok postrekovej kvapaliny nezávisle na ostatných,  vďaka čomu dokáže napríklad kompenzovať aplikačnú dávku pri zatáčaní v zákrutách. Posledným z predvedených systémov holandského výrobcu bol systém Need Farming, vďaka ktorému je možné vykonávať cielenú aplikáciu postreku na jednotlivé buriny a šetriť tak nielen chémiu. Ukážke predchádzalo vytvorenie aplikačnej mapy za pomoci drona, vďaka ktorej bolo možné následne zasiahnuť postrekom len vytýčené miesta na pozemku. Holandský výrobca však už dnes ponúka aj kamerový systém, ktorý je možné inštalovať na postrekovacie ramená a ktorý v reálnom čase sleduje porast a buriny v ňom.

Spestrenie program

Ďalšou ukážkou počas dňa otvorených dverí bola demonštrácia likvidácie náletových drevín ťažkou lesnou frézou TN/DT talianskeho výrobcu Zanon s pracovným záberom 2,5  m. Fréza disponujúca veľkým rotorom (Ø 520 mm) s pevnými karbidovými hrotmi bez akýchkoľvek problémov rozdrvila celý strom umiestnený na parcele. Pohon frézy je zabezpečený prostredníctvom klinových remeňov z oboch strán a bezpečnosť je zaistená hydraulicky otvárateľným krytom.

Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down