02.07.2024 | 09:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Aké je posolstvo súťaže Mladý ekofarmár?

Nadaní študenti stredných odborných škôl so zameraním na poľnohospodárstvo, potravinárstvo či veterinárstvo si svoje vedomosti i praktické zručnosti môžu raz do roka otestovať v celoslovenskej súťaži o mlieku s názvom Mladý ekofarmár. Predsedom celoslovenskej komisie tejto súťaže je takmer od jej začiatku - teda už 25 rokov - prof. Ing. Vladimír Tančin, DrSc. - pedagóg na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite a vedecký pracovník NPPC - Výskumného ústavu živočíšnej výroby v Nitre.

rn hovorili

Ako a kedy vznikla myšlienka zorganizovať celoštátnu súťaž o mlieku?
Súťaž má už 25 rokov, preto si dovolím uviesť trochu viac o jej priebehu a vzniku. V minulosti sa robili podobné súťaže nielen pre školy s poľnohospodárskym zameraním, ale tieto súťaže, hlavne v dojení, boli populárne aj medzi chovateľmi. Po zmene politického systému sa na takýto typ súťaže pozabudlo až do roku 1995, kedy riaditeľa mliekarne Trijav v Topoľčanoch Ing. Augustína Kasalu oslovila riaditeľka Strednej poľnohospodárskej školy v Topoľčanoch Mgr. Janka Bočkayová (ktorá po celých 25 rokov bola tajomníčkou komisie a jej nosným pilierom), či by sponzorsky prispel na rozvoj činnosti školy. Navrhol, aby škola vymyslela súťaž spojenú s problematikou získavania a spracovania mlieka a Trijav bude jej sponzorom.
Tak sa zrodil nápad a začalo sa so Súťažou o mlieku, ktorá sa konala najskôr na pôde školy. Nápad sa ujal a ďalší rok prizvali súťažiacich zo Strednej poľnohospodárskej školy v Nitre. Súťaž našla podporu aj na krajskom úrade v Nitre a na Ministerstve školstva SR. O dva roky sa už uskutočnila na úrovni Západoslovenského kraja. Vtedy sa v krajskom kole súťaže v Topoľčanoch na Školskom majetku zúčastňovalo až 12 škôl. Len pre zaujímavosť, dojili sme ešte do potrubia na stojisku. V tomto období bol Výskumný ústav živočíšnej výroby v Nitre oslovený o odborný dohľad nad touto súťažou a mňa prof. Štefan Mihina, ako zástupca riaditeľa ústavu, poveril odbornou garanciou.
Na jednej z krajskej súťaží, pracovníčka Ministerstva školstva SR pani Ing. Majerníková prišla s myšlienkou zaradiť uvedenú súťaž do databázy celoštátnych súťaží. Jej preradenie takto získalo celoštátny význam a do súťaže sa zapojili školy z celého Slovenska. Nultý ročník celoštátnej Súťaže o mlieku sa uskutočnil v Topoľčanoch v triedach a v laboratóriu Strednej poľnohospodárskej školy a na Školskom majetku v dojárni.

Celý rozhovor si môžete prečítať v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 27.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down