Aké nástrahy číhajú na pasúce sa zvieratá?

Mnohé rastliny sú nebezpečné najmä tým, že sa neprezradzujú odpudivým pachom, ani nepríjemnou chuťou. Naopak, často lákajú svojou farbou, tvarom, krásou. Farebné, voňavé, priamo na zahryznutie sú dokonalé lákadlá pre zvieratá.

Najrozšírenejšou jedovatou bylinou u nás je iskerník prudký, ktorý ovce svojím osobitne tvarovaným pyskom a zubami dokážu v poraste obísť, ale pri dobytku môže spôsobiť otravu. Je to klasická lúčna rastlina, ktorá má žltý kvet. Rastlina je najnebezpečnejšia, keď kvitne. Celá rastlina obsahuje ranunkulín, ktorého enzymatickým štiepením vzniká toxický protoanemonín. Ten má dráždivé účinky na pokožku a sliznice, spôsobuje vznik pľuzgierov. Zároveň pôsobí tlmivo na centrálnu nervovú sústavu, čo môže viesť až k zástave dýchania. Obsahuje i jedovaté saponíny. Napriek tomu, že sušením rastliny jej toxicita prudko klesá, nie je vhodná ako prímes kŕmneho sena. Iskerník nie je nebezpečný, pokiaľ ho kôň nerozžuje. Až vtedy sa vylučuje protoanemonín, ktorý spôsobí vážne popálenia a podráždenia stien tráviaceho traktu. Príznakmi sú kolika, hnačka, čierny trus – do hodiny po spotrebe. Otrava sa lieči minerálnymi olejmi a ďalej sa postupuje ako pri kolike. Našťastie, niektoré kone pri pocite popálenia prestanú túto rastlinu spásať skôr, ako by si spôsobili vážne poškodenie.
Bolehlav škvrnitý rastie v krovinách a na rumoviskách, ale aj na poliach. Obsahuje jedovatý alkaloid koniín, konhydrín, metylkantín, hesperidín a iné jedovaté látky. Alkaloidy sú v celej rastline, no ich najvyšší obsah je v semenách. Listy obsahujú najviac alkaloidov pred kvitnutím. Sušením sa obsah alkaloidov mierne znižuje. Koniín patrí medzi jedy typu kurare, s hemolytickým účinkom a s účinkom na motorickú nervovú sústavu. Veľmi citlivé sú kone, hovädzí dobytok a ošípané; menej citlivé sú kozy a ovce. Asi 20 až 30 minút po prijatí rastliny nastáva postupná strata sily kostrového svalstva. Zvieratá ulíhajú, dvíhajú hlavu a nevládzu pohybovať končatinami. Zvýšená je salivácia, tympania, niekedy nastáva zvracanie, zápcha, inokedy hnačka, rozšírenie zreničiek, tremor svalstva a sťažené dýchanie.

Viac sa dočítate v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č. 31

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *