31.05.2019 | 11:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Aké sú možnosti ochladzovania dojníc?

Prvým krokom ako zabrániť solárnej radiácii je zabezpečenie tieňa. Toto môže byť prevedené pomocou stromov alebo umelého tieňa. Používa sa tiež prenosný prístrešok.

Najlepšie riešenie je ale trvalo zatienená plocha. Dôležitá je orientácia týchto prístreškov. Keď zvieratá nemajú možnosť pohybu vo výbehu (kŕmenie a napájanie je umiestnené pod prístreškom), odporúča sa smer východ - západ. Na druhej strane, keď majú kravy možnosť sa pohybovať, je pre nich lepšia orientácia sever - juh, pretože umožňuje slnečnému svetlu vysušiť 35 - 50 % plochy pod prístreškom v ranných a poobedňajších hodinách.
Teplota vzduchu môže byť znižovaná ochladzovaním pomocou vetrania, ale oveľa praktickejšie je ochladzovanie kráv pomocou vody - evaporáciou. Evaporačné ochladzovanie, ktoré v zásade rozdeľujeme na ochladzovanie vzduchu a na priame ochladzovanie tela zvierat, je najúčinnejšie pri nízkej relatívnej vlhkosti vzduchu. Rozoznávame dva základné systémy ochladzovania, líšiace sa výškou tlaku, pod akým tryská voda - vysokotlakové a nízkotlakové.
Pre ochladzovanie vzduchu pomocou vysokotlakového systému sa používajú dve metódy: zahmlievanie ľahkou hmlou s veľkosťou kvapiek do 0,02 mm a ťažkou hmlou s veľkosťou od 0,02 do 0,05 mm. Pri obidvoch metódach však musí byť voda do trysiek vháňaná pod vysokým tlakom a systém je citlivý na dokonalú čistotu vody. V poslednej dobe boli vyvinuté zariadenia s rozprašovaním vody pri maximálnom tlaku 6 barov (6.105 Pa, 0,6 MPa). Systém sa skladá z ventilátora a rotačného rozprašovača. Vzniknuté prúdenie vzduchu je od 0,8 do 2,0 m.s-1 a účinné na vzdialenosť až 20 m. Najúčinnejšia je kombinácia ostrekovača s ventilátorom.

Viac sa dočítate v článku prof. Ing. Jana Broučka, DrSc., PhD. z NPPC - VÚŽV Nitra v Týždenníku Roľnícke noviny č. 23

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down