20.11.2023 | 05:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Aké sú požiadavky EÚ na ustajnenie ošípaných?

Právne požiadavky týkajúce sa dobrých životných podmienok ošípaných v intenzívnych chovoch sú kodifikované v smernici 2008/120/ES.

Pre zdravie a pohodu prasníc sú dôležité tri požiadavky na ustajnenie:

  • Obohatené prostredie pre gravidné prasnice kvôli predĺženiu doby kŕmenia, zháňaniu potravy a pre zlepšenie sýtosti.
  • Príležitosť k úniku pri skupinovom ustajnení, aby sa znížilo agresívne správanie.
  • Možnosť pohybu a správania pri stavbe hniezda pre rodiace a kojace prasnice.

Gravidné prasnice

Asi 75 - 85 % prasníc v intenzívnej pôrodnej farme je gravidných, pričom percento závisí od dĺžky laktácie. Podľa smernice 2008/120/ES by gravidné prasnice mali byť chované v skupinách od 4 týždňov po zabreznutie do 1 týždňa pred očakávanou dobou pôrodu.
Skupinové ustajnenie umožňuje slobodu pohybu a sociálne interakcie. Počet prasníc v každej skupine sa môže značne líšiť, od menej než 10 prasníc až po stovky. Optimálna veľkosť skupiny pre gravidné prasnice musí byť ešte stanovená.
Hlavným zdrojom stresu je súperenie o zdroje, takže skupiny by mali mať synchrónny prístup ku krmivu a pohodlný priestor pre odpočinok. Pre prasnice sa často používajú elektronické kŕmne systémy, ktoré umožňujú individuálne prispôsobené kŕmenie a zároveň chránia prasnicu vo vnútri automatického kŕmneho boxu pred agresiou.
Skupiny prasníc môžu byť stabilné, čo znamená, že skupina sa nemení, alebo môžu byť dynamické, kedy prasnice vstupujú a opúšťajú vytvorenú skupinu viackrát. Keď sú prasnice preskupované, dochádza k zvýšenej agresivite v dôsledku stanovenia hierarchie. Plná integrácia malých skupín prasničiek alebo prasníc do veľkých dynamických skupín môže trvať 3 - 4 týždne, pričom prvý deň zavedenia vyvoláva najvyššiu úroveň agresie. Neskôr môžu byť boje obmedzené vizuálnym, čuchovým a sluchovým vnímaním budúcich ostatných prasníc v oddelenom priestore v rovnakej miestnosti.
Agresivita býva závažnejšia v kruhových kotercoch v porovnaní s obdĺžnikovými kotercami, pretože prasatá preferujú rohy, aby sa skryli pred ostatnými prasatami. Všeobecne platí, že pevné bariéry v kotercoch a možnosti úniku znižujú agresivitu a minimalizujú riziká zranení a stresu. Vo veľkých dynamických skupinách prasníc možno použiť pevné zábrany na vytvorenie ležania pre podskupiny prasníc.

Kojace prasnice

Deň až dva dni pred pôrodom prejavujú prasnice podobné správanie ako pri stavaní hniezda. Toto správanie je považované za dôležitý materský znak, ktorý je v kombinácii s podmienkami ustajnenia hlavným faktorom úhynu prasiatok pred odstavom.

Celý článok Ing. JAROSLAVA SMITALA, Ph.D. je uverejnený v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 47.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down